Povrnitev izbrisanih podatkov

Kaj narediti, če v naglici izbrišemo slike s spominske kartice v fotoaparatu, nato pa ugotovimo, da teh slik nismo predhodno prenesli oziroma shranili na drug spominski medij? Ali so naše slike izgubljene za vedno?

Slik, ki smo jih izbrisali s spominskega medija, dejansko nismo odstranili z medija, ampak smo prostor, kjer so bile slike shranjene, označili kot prost za vpisovanje. Naše slike so torej še vedno na spominskem mediju, vendar jih ne vidimo, saj nam fotoaparat prikazuje prazen prostor na kartici. Enako velja tudi za vse ostale podatke, kot so na primer mape, dokumenti, tabele, ki jih izbrišemo z diska računalnika. Z izbrisom podatkov z računalnika predvidevamo, da smo izpraznili tudi koš, ki je lahko neke vrste rešilna bilka v naglici. Podatke iz koša, ki ga še nismo izpraznili, namreč lahko povrnemo na izbrisano mesto.

Težava nastane le v primeru, ko imamo na računalniku nameščeno programsko opremo za varno brisanje podatkov, ki prostor na spominskem mediju, od koder smo podatke izbrisali, nekajkrat prepiše z naključnim nizom podatkov in tako zagotovi, da so podatki varno izbrisani s pomnilniškega medija.

Ker tovrstne možnosti fotoaparati nimajo, so naše slike še vedno zapisane na spominskem mediju. V tem primeru si lahko pomagamo sami z uporabo programske opreme za povrnitev podatkov (ang. data recovery), ki jo namestimo na računalnik, kamor vstavimo tudi spominsko kartico, s katere poskusimo povrniti izbrisane slike. Večina novejših računalnikov ima že vgrajeno režo za branje spominskih kartic, če te reže nima, pa uporabimo čitalec spominskih kartic.

Programsko opremo za povrnitev podatkov najdemo na internetu, če vtipkamo »data recovery software« oziroma »programi za povrnitev izbrisanih podatkov«. Pestrejši nabor rezultatov nam da angleška poizvedba. Izbira ustreznega programa lahko vzame kar nekaj časa, saj ni nujno, da nam bo že s prvim izbranim programom uspelo povrniti slike. V zakup je treba vzeti tudi, da se v procesu povrnitve katera izmed slik vendarle lahko izgubi ali pa jo program povrne okvarjeno in je z vidika uporabnika neuporabna. Plačljivi programi prednjačijo v primerjavi z brezplačnimi, vendar se tudi z zadnjimi da zadovoljivo povrniti izbrisane slike oziroma podatke.

Omenim naj še, da obstajajo podjetja, ki ponujajo storitve povrnitve podatkov z različnih spominskih medijev, vendar so te razmeroma drage. Odločitev za ta korak je smotrna, kadar vrednost izgubljenih podatkov odtehta ceno, ki jo plačamo podjetju za povrnitev podatkov.

V izogib izgubi podatkov, dodatnemu delu s povrnitvijo ali nepričakovanim stroškom priporočam izdelovanje varnostnih kopij podatkov, kar sicer vzame nekaj časa, vendar manj kot bi ga porabili za povrnitev naših podatkov.