Otroci z Downovim sindromom so se s pomočjo pripomočka seznanjali z osnovami smučanja. / Foto: Luka Boseman

»Downovčki« na smučeh

Center za Downov sindrom Kranj je letošnji dan Downovega sindroma obeležil s smučarskim dnem v Kranjski Gori.

Kranjska Gora – Nihče naj ne ostane zadaj je bilo geslo letošnjega svetovnega dne Downovega sindroma, ki je bil v četrtek, 21. marca. Pri organizaciji dogodkov so bili aktivni tudi v Centru za Downov sindrom Kranj. Pripravili so smučarski dan v Kranjski Gori, na katerem so se otroci z Downovim sindromom preskusili v smučanju s pripomočkom, imenovanim Skiler. To je bil edinstven takšen dogodek.

»Današnjega dne se je udeležilo sedem otrok s svojimi starši, sorodniki, prijatelji,« je pojasnila Sanja Steka Kaštrun iz Centra za Downov sindrom Kranj. Kaštrunovi so imeli glavne niti pri organizaciji. Otrokom, ki so gibalno manj sposobni, bi radi pomagali, da bi se tako kot njihovi spretnejši vrstniki postavili na smuči. Zato je Robert Kaštrun že pred več kot desetimi leti razvil in izdelal inovativni pripomoček za učenje smučanja, ki je sestavljen iz dveh delov: objemke, ki se pripne na čevelj, in vodil. Da se je lotil izdelave, ni naključje. Njegov sin Nino ima namreč Downov sindrom. Idejo očeta nadaljuje sin Ivan, ki je tudi sodeloval pri organizaciji dogodka. Pripomočku je dal ime Skiler. Namenjen je učenju smučanja vsem, ki se prvič srečajo z alpskim smučanjem, ne le otrokom s posebnimi potrebami. »Namen današnjega dogodka je obeležiti svetovni dan Downovega sindroma in učenje smučanja s pomočjo omenjenega pripomočka. Ob naših navodilih so učitelji postali kar starši. V načrtu smo imeli učenje osnov, ker pa je otrokom šlo zelo dobro, so se tudi nekateri, ki so šele prvič stali na smučeh, opogumili in svoje prve zavoje naredili celo v strmini,« je še povedala Sanja Steka Kaštrun.

Otroci so bili navdušeni, prav tako njihovi starši in organizatorji dogodka. Kot pravijo, je gibanje izredno pomembno tudi pri otrocih z Downovim sindromom. »Pri vključevanju v športne dejavnosti imajo manj možnosti kot njihovi vrstniki. V Centru za Downov sindrom Kranj jim omogočamo tudi gibalne spodbude, ki so temelj za razvoj vseh drugih sposobnosti. Žal pa potekajo premalo pogosto,« je zaključila Steka Kaštrunova.