S slovesnosti ob 15-letnici vstopa Slovenije v NATO na Brdu: med predstavniki slovenskega državnega vrha s predsednikom Borutom Pahorjem in premierjem Marjanom Šarcem tudi nekdanji generalni sekretar zveze NATO George Robinson (tretji z leve) / Foto: Gorazd Kavčič

Petnajst let v zvezi NATO

Članica v zvezi NATO, ki letos praznuje sedemdeset let, je od 29. marca 2004 tudi Slovenija. Dober mesec dni pozneje je postala tudi članica Evropske unije, je na slovesnosti ob obletnici članstva na Brdu pri Kranju spomnil slavnostni govornik, predsednik države Borut Pahor.

Brdo pri Kranju – Referendum o vstopu v Evropsko unijo in zvezo NATO je potekal hkrati, marca 2003. Odločitev o pridružitvi EU je bila skoraj soglasna, a tudi za članstvo v zvezi NATO prepričljiva, domala dvotretjinska.

»Države, ki smo se tedaj pridružile tej povezavi, smo v zvezi NATO videle najbolj logično, smotrno in prepričljivo dolgoročno zagotovitev varnosti in ustrezno dolgoročno geopolitično umestitev v evropski in svetovni politiki,« je dejal predsednik Pahor. Kljub današnjim polemičnim tonom o članstvu v tej obrambni zvezi, o njeni spreminjajoči se naravi za Slovenijo in druge članice še naprej velja, da je zveza NATO najboljši odgovor na vprašanje o zagotovitvi nacionalne varnosti. Zavezništvo po drugi svetovni vojni ni branilo samo suverenosti in kolektivne varnosti držav članic, temveč je v svojih političnih razsežnostih zagotavljalo krepitev demokracije, človekovih pravic, vladavine prava in svobode. Pahor je tudi poudaril, da NATO danes dobro razume potrebe svoje širitve v države Zahodnega Balkana. Članstvo Črne gore in skorajšnji vstop Severne Makedonije sta dobra obeta za večjo geopolitično stabilnost tega sicer zelo ranljivega dela Evrope. V varnost je treba vlagati, je dejal predsednik, tudi finančno. »Slovenija se tega zaveda. Do leta 2024 bo zato za obrambne namene namenila 1,5 odstotka BDP, kar pomeni v zadnjih letih bistveno povečanje,« je dejal govornik. »Slovenija bo po najboljših močeh sodelovala v skupnih operacijah za ohranitev ali okrepitev svetovnega miru. V dvajsetih letih je v operacijah in misijah zavezništva sodelovalo več kot 10.000 pripadnikov Slovenske vojske. Ne glede na relativno nizke letne ocene Generalštaba Slovenske vojske o njeni pripravljenosti v vseh teh letih in v vseh operacijah oprema in pri­pravljenost naših pripadnikov nista bili oviri za odlično opravljeno delo.«

Na Brdu sta ob 15-letnici članstva Slovenije v zvezi NATO spregovorila tudi zunanji minister Miro Cerar in obrambni Karl Erjavec, ob jubileju pa je prek videa Sloveniji čestital generalni sekretar Jens Stoltenberg in poudaril, da je Slovenija trdna zaveznica, ki prispeva k skupni varnosti in kolektivni obrambi ter v misije in operacije zveze NATO. Slovesnosti na Brdu pa se je udeležil tudi nekdanji generalni sekretar George Robertson, ki je sodeloval tudi na okrogli mizi z naslovom Nato in Slovenija – 70 in 15, perspektive in spoznanja.