Metrska skala je svojo pot končala v shrambi gostinskega lokala. / Foto: Simon Šubic

Skala prebila zid gostilne

V ponedeljek zvečer se je v Podljubelju s pobočja utrgala skala premera približno meter in prebila zid Bistroja Školjka, ki danes že začenja z obratovanjem.

Podljubelj – »Zaradi naravne nesreče zaprto,« je ta teden pisalo na vhodu v Bistro Školjka v Podljubelju, kjer pa ravno z današnjim dnem spet začenjajo obratovati. V ponedeljek okoli 21.30 se je namreč s skalnega pobočja v Podljubelju utrgala večja skala in prebila zid objekta, v katerem je v pritličju gostinski lokal Bistro Školjka, v zgornjem nadstropju pa stanovanje lastnice. Gostinski lokal je bil sicer v času nesreče zaprt in v njem ni bilo nikogar, zato poškodovanih ni bilo. Interveniralo je 29 gasilcev iz prostovoljnih gasilskih društev Bistrica pri Tržiču in Podljubelj, ki so pregledali objekt in okolico, nastalo odprtino na hiši pa pokrili. Zaprli so tudi vodo, plinska napeljava pa ni bila poškodovana.

Darja Govekar, lastnica Bistroja Školjka, kjer menda slovijo predvsem po lignjih, je pojasnila, da je v ponedeljek zvečer nenadoma močno počilo, zato je pomislila, da manjka pol hiše. V pritličju objekta je potem uzrla nepričakovan prizor, v shrambo in garderobo gostinskega lokala se je namreč prikotalila skala premera približno meter. Gostinski lokal je zaradi sanacijskih del ostal zaprt do včeraj, z današnjim dnem pa po napovedih Govekarjeve spet odpirajo vrata svojim gostom. Za pomoč pri sanaciji se je zahvalila tudi Občini Tržič.

Tržiški župan Borut Sajovic je razložil, da so si skalno gmoto nad Školjko s strokovnjaki ogledali naslednje jutro po naravni nesreči. »Ocenjujemo, da je ponedeljkov podor skale povezan z odjugo in obilnim deževjem v februarju,« je dejal. K sanaciji terena in poškodovanega objekta so takoj pristopili. »Ker gre za zasebno hišo in zemljišče, bo občina delno sofinancirala prve zaščitne ukrepe na njej. Na pobočju nad objektom pa smo takoj začeli odstranjevati ostale razrahljane skale, skalni vršaj pa bomo nato prekrili z mrežno ograjo, ki bo preprečila morebitne nadaljnje podore. Izdelana bo tudi geološka študija, ki bo pokazala, ali je potrebna tudi trajna sanacija pobočja. Če bo ta potrebna, računamo tudi na pomoč države,« je razložil.

»Sreča v nesreči je bila, da v ponedeljek zvečer ob skalnem podoru ni bilo nobenih žrtev, pohvaliti pa moram tudi učinkovito intervencijo gasilcev,« je še povedal Sajovic.