Direktor Gasilsko reševalne službe Kranj Tomaž Krišelj je na sklepni prireditvi povedal, da je bil cilj projekta DIRECT v celoti dosežen. / Foto: Gorazd Kavčič

Dveletni projekt pripeljali do konca

Gasilsko reševalna služba Kranj zaključuje aktivnosti v mednarodnem projektu DIRECT. Na sklepni prireditvi so predstavili opravljeno delo in podelili nagrade otrokom, ki so ustvarjali na temo projekta.

Kranj – Gasilsko reševalna služba (GRS) Kranj je v sodelovanju s projektnimi partnerji iz Češke in Črne gore v januarju 2017 začela izvajati dejavnosti v sklopu evropskega projekta DIRECT – Disaster REsilient Communities and Towns oziroma Postanimo odporni na nesreče, katerega namen je bil predvsem ozaveščanje lokalne skupnosti o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami. Projekt, ki je trajal dobri dve leti, je bil na vseh ravneh uspešno realiziran in je dosegel svoj namen, se počasi zaključuje. V preteklem tednu je tako v prostorih GRS Kranj potekala sklepna prireditev projekta.

V uvodnem govoru je direktor GRS Kranj Tomaž Krišelj pojasnil motive za pristop GRS Kranj k temu projektu: »Analiza stanja dokazuje, da se število naravnih in drugih nesreč ter požarov v Evropski uniji povečuje. Lokalne skupnosti pogosto niso ustrezno pripravljene na izredne razmere, ki nastanejo kot posledica večjih naravnih ujm. Treba je okrepiti učinkovitost enot za zaščito, reševanje in pomoč, prav tako pa je pomembno ozaveščanje splošne javnosti o ustreznejšem samozaščitnem ravnanju.«

Med projektom so sodelovali z javnimi ustanovami, šolami in enotami zaščite in reševanja, ki posredujejo v naravnih in drugih nesrečah. V okviru šolske mladine so izvedli kviz o znanju požarne varnosti in pravilnega ravnanja v primeru naravnih in drugih nesreč, otroci pa so svojo ustvarjalnost na temo projekta izrazili v literarnih in likovnih delih. Najboljšim so na sklepni prireditvi podelili tudi nagrade. Zbrane je nagovoril tudi župan Mestne občine Kranj Matjaž Rakovec, ki je poudaril, da je ključnega pomena, da ljudje znamo reagirati v kriznih situacijah. »Vesel sem, da so pri projektu sodelovali tudi otroci, saj je ključnega pomena, da tudi mlajši vedo, da je treba biti pripravljen tudi na najhujše nesreče.«