Načelnik Upravne enote Kamnik Mihael Novak z namestnico Bogdano Ravnik Muratagić

Kader bo treba pomladiti

Na Upravni enoti Kamnik se soočajo s kadrovskimi težavami, saj je povprečna starost zaposlenih nad petdeset let, s številom sodelavcev pa komajda še uresničujejo zastavljene cilje.

Kamnik – Gre za težavo, s katero se soočajo vse upravne enote po Sloveniji, je prepričan načelnik Upravne enote Kamnik Mihael Novak.

Nekdaj so imeli tudi po 38 zaposlenih, zadnja leta pa jih je le še trideset, ob tem pa se soočajo tudi s številnimi bolniškimi odsotnostmi. V preteklem letu so zato posebno pozornost namenjali organizaciji dela in upravljanju s človeškimi viri, a kljub težavam z vse bolj neugodno starostno strukturo dosegli zastavljene cilje. »Na osnovi pregleda in skrbne analize opravljenega dela v letu 2018 z zadovoljstvom ugotavljamo, da je bil program dela upravne enote za leto 2018 v celoti izveden. Izvedli smo vse načrtovane naloge, poleg njih pa tudi vse nenačrtovane zadolžitve. Doseženi rezultati dela so v skladu s sprejetim poslovnim načrtom in postavljenimi cilji,« je poudaril Novak ter dodal, da bo treba nujno pospešiti proces pomlajevanja upravne enote, saj v zadnjih šestih letih zaradi zakona za uravnoteženje javnih financ novih zaposlitev ni bilo. Težave se bodo le še stopnjevale, saj naj bi se v prihodnjih petih letih upokojila kar polovica zaposlenih, zaradi česar bo verjetno prihajalo tudi do težav pri kontinuiranem prenosu znanja med zaposlenimi. Prav tako kot načelnik zelo pogreša možnost uporabe motivacijskih mehanizmov za zaposlene, ki bi bili povezani z rezultati dela in nagrajevanjem uspešnosti. »Le tako bodo tudi zaposleni v javni upravi lahko še bolje izvajali svoje delo, po drugi strani pa smo priča tudi temu, da je kader za upravne enote zelo težko dobiti zaradi velikih potreb v gospodarstvu.«

Stranke Upravne enote Kamnik kakšnih težav, kot kaže, niso opazile, saj je bila v anketi o zadovoljstvu strank, ki so jo izvedli aprila lani, povprečna ocena zadovoljstva kar 4,93 in je bila višja od zadnje ocene iz leta 2016, kot tudi višja od poprečne ocene vseh upravnih enot.

Na kamniški upravni enoti, ki pokriva občini Kamnik in Komenda in sodi med srednje velike v državi, so lani obravnavali 14.580 vseh upravnih zadev, kar je sicer 4,6 odstotka manj kot v letu poprej. Nerešenih jim je ostalo 273 upravnih zadev, kar je 1,87 odstotka vseh zadev v reševanju in krepko pod povprečjem slovenskih upravnih enot. Kot je pojasnil Mihael Novak, se je število nerešenih zadev sicer nekoliko povečalo, in sicer zaradi povečanja zadev na področju tujcev (težave pri vročanju odločb in podobno), kadrovskih težav in nove gradbene zakonodaje, a nobeni nerešeni zadevi ni potekel zakonski rok za reševanje.