Članice projekta Moja ustvarjalnost, tvoja ustvarjalnost, naša kultura so razstavile skupnostno preprogo. / Foto: Tina Dokl

Vsakdanji predmeti, nevsakdanje zgodbe

Ob osmem marcu, mednarodnem dnevu žensk, so v Škofji Loki za en sam večer ustvarili priložnostni muzej, ki so ga poleg organizatork ustvarjale tudi obiskovalke. Razstavile so vsakdanje predmete, ki skrivajo nevsakdanje zgodbe.

Škofja Loka – Tako so na neobičajen način proslavili dan žena. V Sokolskem domu so najprej učenci Osnovne šole Cvetka Golarja s svojimi mentorji pripravili nastop z glasbenimi in plesnimi točkami in filmskimi posnetki, ki govorijo o pomembnosti praznovanja mednarodnega dneva žensk, ko se je tudi danes še treba boriti za enakopravnost, praznovati pa je treba tudi dosežke. V tem duhu je povzela besedo tudi slavnostna govornica, umetnica Tina Dobrajc. Praznik so tudi sicer zaznamovale umetnice: v organizaciji Društva likovnih umetnikov Škofja Loka je 17 umetnic razstavilo svoja likovna dela.

S posebno razstavo, pop.up muzejem, pa se je prazniku pridružil Zavod Tri. Organizatorke so na razstavo za en večer prinesle predmete, povezane z delom, prostim časom ali zanimanjem. »Preko izbranega predmeta v našem živem muzeju za en večer delite zgodbo o sebi ali o ženski, katere zgodba vas navdihuje. S tem želimo spodbuditi razmišljanje, da dan žena ni zgolj 8. marec, ampak vsak dan v letu. Odlično bi se nam zdelo, če bi vsak dan praznovali enakovreden doprinos vseh članic in članov skupnosti,« so ob tem dejale organizatorke. Nekatere zanimive predmete je razstavil Loški muzej, več vsakdanjih predmetov pa je pripovedovalo nevsakdanje zgodbe. Slikarka Agata je prinesla likalnik, s katerim polika slikarska platna. Anka, ki dela v azilnem domu, pa šal, ki ji ga je nakvačkala Zeynab iz Irana. Nina je prinesla blazino za jogo, prakso joge namreč uči ženske z vseh vetrov. Petra je razstavila fotoaparat znamke Canon, ki ji je bil vrsto let zvest spremljevalec in ga je uporabljala raje kot likalnik (naslov priložnostne razstave je bil namreč Likalnik in druge zgodbe). Nataša je razstavila čopič na krožniku in zraven plakat, kakršen visi pri turistični točki v Škofji Loki. Silva, ki se ukvarja s tkanjem na statvah, je obiskovalcem pokazala »pretikač« za niti. Anja, ki je želela postati kiparka, pa so jo odvrnili od namere, češ da je to bolj za moške, se je usmerila bolj v slikarstvo. Na razstavi sta bila dva njena »kipa« iz tekstilij, ptič in pes, saj so ji živali kot veterinarki zelo blizu. Na razstavi smo videli tudi slamnat cekar, spleten v Domžalah, spomin na mamo ene od razstavljavk, pa babičino škatlico za gumbe, ki je še po 35 letih ohranila vonj po baldrijanovih kapljicah. Udeleženke projekta Moja ustvarjalnost, tvoja ustvarjalnost, naša kultura (ženske, ki se učijo slovenskega jezika in se ob tem ukvarjajo z ročnimi deli) so nakvačkale preprogo iz krogov. Aleksandra, Anka, Jasminka, Bojana, Majinda, Nina, Marija in Branka so tako ustvarile skupnostni izdelek, ki govori o različnosti in povezanosti v raznolikosti.