Razlog za ime Kurčev hrib / Foto: Jelena Justin

Stolp ljubezni

Žusem (669 n. m.) – Obisk severnega dela Kozjanskega. Žusemski grad, na drugi strani hriba, se prvič posredno omenja leta 1203 v daritveni listini viteza, krškega ministeriala Poppa de Suzzenheima, po katerem tako grad kot hrib nosita ime.

Upam si trditi, da Gorenjci hribe na vzhodu Slovenije bolj slabo poznamo. Poznamo tiste najbolj znane, precej neznani pa so nam tisti, ki so bolj skromne nadmorske višine, a zato nič manj lepi in prijetni. Številni med njimi so izjemno strmi in veliko jih skriva v sebi zanimivosti, ki obisk naredijo še malce bolj privlačen. Eden takih je zagotovo Žusem, ki leži na severnem delu Kozjanskega.

Zapeljemo se po štajerski avtocesti mimo Celja proti Mariboru. Na izvozu Dramlje zapustimo avtocesto ter nadaljujemo v smeri Šentjurja, od tam pa skozi vasi Gorica pri Slivnici, Rakitovec in Šmarje pri Jelšah. Ko dosežemo Javorje, je na levi strani Turistična kmetija Žurej - Ječovo, kjer je naše izhodišče. Parkiramo pri kmetiji in se podamo čez travnik, kjer dosežemo gozd in prvi smerokaz, ki nas usmeri levo. V spodnjem delu zložen vzpon, ki poteka po širokem kolovozu, se hitro zoži in nas pripelje do strmega vzpona, ki se imenuje Kurčev hrib. Zakaj, vam bo povedala ena od objavljenih fotografij. Sicer pa je predel celo zavarovan z leseno ograjo, ki je sicer potrebna prenove, a v mokrem kar prav pride. Na vrhu Kurčevega hriba je klopca, da si lahko oddahnemo. Zavijugamo po gozdnem slemenu, malce izgubimo višino, nato pa v prečnem vzponu pridemo do t. i. Grofovega štanta, starega ledinskega imena še iz časa viteza Poppa de Suzzenheima. Na Grofovem štantu je križišče poti. Povzpeli se bomo po strmi in zelo zahtevni poti, sestopili pa po panoramski poti. Nadaljujemo na drugi strani ceste, strmo v hrib. Pot je nadelana, narejene so stopnice. Strm vzpon nas pripelje do skalnega skoka, preko katerega je speljana jeklenica. In na vrhu? Ja, tam je pa jelenček. Markirana pot nas pripelje povsem na rob pobočja, kjer se je verjetno zgodil podor, spodaj pa gradijo makadamsko cesto. Spet se strmo povzpnemo in dosežemo skale, kjer so jeklenice in številne skobe. Povzpnemo se čez in že smo na vrhu. Na vrhu Žusma, 669 m, stoji Stolp ljubezni. Zakaj Stolp ljubezni? Kot pravijo informacijske table, zato, ker je na Žusmu vse v znamenju ljubezni: na hribu je cerkev, ki je posvečena sv. Valentinu, zavetniku zaljubljencev, vsako leto je organiziran valentinov pohod. Razgled s stolpa je veličasten, saj seže od Kamniško-Savinjskih Alp, Karavank, Pohorja, Boča, Donačke gore, na zahodu in jugu pa se odpre pogled na hribčke, kot so Kunšperška gora, Orlica, Vetrnik, Oslica, Rudnica, Bohor. Z vrha sestopimo po panoramski poti skozi gozd, čez travnik, pa spet malce navzgor. Sledi malce strm sestop, ki nas pripelje na makadamsko cesto, ki ji sledimo v smeri Žurej–Ječovo. Gremo mimo stare kozjanske hišice, kjer sledimo desni stezi, ki nas mimo vikenda pripelje do kmetije Užmah, kjer nas pozdravi ogromen bernardinec. Spuščamo se po cesti, ki nas pripelje nazaj na Grofov štant. Ob smerokazu zavijemo na markirano stezico in se po njej začnemo spuščati na izhodišče. Še enkrat gremo čez Kurčev hrib, nato pa skozi gozd nazaj do jeklenega konjička.

Nadmorska višina: 669 m
Višinska razlika: 350 m
Trajanje: 3 ure
Zahtevnost: 3 / 5