3D-tiskalnik za vsako gospodinjstvo? Zakaj pa ne ...

Takoj lahko rečemo, da danes 3D-tisk ni več nekaj novega revolucionarnega, in že kar težko najdemo koga, ki o 3D-tiskanju ni še ničesar slišal.

Kaj je 3D-tiskanje? Tridimenzionalni tisk (3D-tisk) je proces izdelave prostorskih trdnih predmetov, objektov na podlagi 3D-digitalnih modelov (načrtov). Sam začetek 3D-tiska sega že v osemdeseta leta prejšnjega stoletja. Njegov prvotni namen pa je bil hitro, cenovno ugodno in učinkovito ustvarjanje prototipov v vseh sferah.

Kako poteka standardni postopek 3D-tiskanja? Za tisk se danes uporablja veliko različnih materialov kot npr. guma, plastika, papir, poliuretanski materiali, kovine in celo naravni biološki materiali. Izbira materiala je odvisna od zmogljivosti in tipa tiskalnika. Najpogostejši princip delovanja pri tiskalnikih nižjega cenovnega razreda je nanos topljenega polimera skozi majhno šobo. Polimer je v večini primerov topljiva plastika z ugodnimi lastnostmi za topljenje in hlajenje (strjevanje). 3D-tiskalnik med tiskanjem vleče filament v ogrevano glavo, kjer se ta stopi in skozi šobo nanese plastiko na tiskalno posteljo. Za pravilno delovanje pa se mora biti šoba ali tiskalna glava sposobna premikati po delovnem prostoru v vsaj treh oseh – torej material v slojih nanašamo v treh dimenzijah, ki se sproti strjuje in formira želeno končno obliko.

Kaj pa stroški? 3D-tisk je v zadnjem času postal razpoložljiva možnost tudi slehernemu potrošniku in ustvarjalcu, saj so cene naprav in materialov močno padle. Tako lahko danes na spletu kupimo 3D-tiskalnikže za manj kot dvesto evrov. Cena materiala za tisk je padla pod deset evrov za kilogram. Tisti z več ustvarjalne žilice pa si 3D-tiskalnik lahko sestavijo kar sami doma, saj je možno vse komponente tiskalnika kupiti na spletu.

Kaj torej tiskati doma? Tiskajo se lahko miniaturni modeli, darila, nakit, igrače in še mnogo drugih stvari, ki si jih človeški um zaželi. Vedno več uporabnikov pa vidi prednosti predvsem v poceni izdelavi nadomestnih in rezervnih delov za domače gospodinjstvo ter možnosti izdelave namenskih (unikatnih) orodij in pripomočkov.