Raka ima več moških kot žensk

Od 4. do 8. marca Zveza društev za boj proti raku v sodelovanju z Onkološkim inštitutom organizira Teden boja proti raku. Med novoodkritimi raki na Gorenjskem prevladuje rak prostate pri moških in rak dojke pri ženskah. Največ jih umre zaradi pljučnega raka, raka debelega črevesa in danke ter raka prostate.

Kranj – V Tednu boja proti raku je še bolj kot sicer pozornost usmerjena na seznanjanje javnosti z vedno večjim bremenom raka in z možnostmi obvladovanja te bolezni. Priporočila Evropskega kodeksa spodbujajo nekajenje, vzdrževanje normalne telesne teže, telesno dejavnost, zdravo prehranjevanje, omejevanje uživanja alkohola, previdnost pri sončenju, zaščito pred rakotvornimi snovmi na delovnem mestu in varovanje pred ionizirajočimi sevanji. Spodbujajo tudi dojenje in cepljenje proti hepatitisu B ter HPV. Priporočajo previdnost pri jemanju hormonskih sredstev za lajšanje menopavzalnih težav in spodbujajo udeležbo v presejalnih programih. Upoštevanje teh priporočil bi po ocenah lahko breme raka zmanjšalo za trideset do petdeset odstotkov.

Po zadnjih podatkih iz Registra raka RS (iz leta 2015) so bili na Gorenjskem na novo odkriti 1503 raki, kar je 123 več kot leta 2014. Več novoodkritih primerov je bilo pri moških (835) kot pri ženskah (668), pogostost pojavljanja novih primerov raka je bila na Gorenjskem pri obeh spolih nekaj višja kot v Sloveniji. Kot so sporočili iz kranjske območne enote Nacionalnega inštituta za javno zdravje, so med novoodkritimi raki prevladovali kožni rak (brez malignega melanoma), rak prostate, rak pljuč, rak dojke ter rak debelega črevesa in danke – teh pet vrst je predstavljalo kar šestdeset odstotkov vseh novih primerov raka. Pri moških je bil na prvem mestu rak prostate, pri ženskah rak dojke. Obolevnost zaradi raka se s starostjo povečuje.

V letu 2015 je bil rak na Gorenjskem vzrok smrti 599 oseb, od tega 337 moških in 262 žensk. To je 19 smrti manj kot leto prej. Rak s 33 odstotki vseh smrti na Gorenjskem ostaja drugi najpogostejši vzrok smrti, takoj za boleznimi obtočil; pri moških je rak že nekaj let celo vodilni vzrok smrti. Med rake, zaradi katerih je leta 2015 umrlo največ prebivalcev Gorenjske, so se uvrščali pljučni rak, rak debelega črevesa in danke ter rak prostate.

Preživetje bolnikov se za večino rakavih obolenj pomembno izboljšuje. Petletno preživetje v Sloveniji je v obdobju od 2011 do 2015 znašalo pri moških 55,5 odstotka in pri ženskah 59,2 odstotka. Na preživetje vpliva stadij bolezni ob diagnozi, ki je odvisen od ozaveščenosti prebivalcev, usposobljenosti zdravnikov prvega stika za prepoznavanje teh bolezni in dostopnosti diagnostičnih preiskav. Dodatno možnost ozdravitve povečujejo presejalni programi, na Gorenjskem potekajo vsi trije: Zora, Svit in Dora.