Za obisk visokogorja v tem obdobju so edina pravilna izbira 12-zobe gorniške dereze. / Foto: Manca Čujež (PZS)

V zasnežene gore le z derezami

Čeprav je v dolini skorajda pomlad, so v gorah še zimske razmere, na kar se moramo ustrezno pripraviti in se v gore odpraviti načrtovano in odgovorno, opozarjajo na Planinski zvezi Slovenije in poudarjajo, da so za obisk visokogorja v tem času primerne samo 12-zobe dereze, ne pa derezice.

Kranj – Sončni dnevi, ki smo jim priča te dni, kar kličejo v naravo in v gore, kjer vlada prava zimska idila, a kot opozarjajo poznavalci – so razmere v visokogorju še povsem zimske, opozoril – sploh po nesreči planinke, ki je pred kratkim z Grintovca zdrsnila v smrt z neprimernimi derezicami na nogah – pa ni nikoli dovolj.

Obiskovanje gora pozimi zaznamujejo nižje temperature, krajši dan, zaprte planinske koče in specifične snežne razmere, na kar moramo biti ustrezno pripravljeni ter se v gore odpravljati načrtovano in primerno opremljeni. Strokovni sodelavec PZS in alpinistični inštruktor Matjaž Šerkezi iz Kamnika svetuje popolno zimsko opremo – plazovni trojček, cepin, dereze in čelado. »Za obisk visokogorja so edina pravilna izbira 12-zobe gorniške dereze. Dereze so namreč dereze – tiste 12-zobe, klasične, polavtomatske ali avtomatske, specialne ali pohodne ... Derezice oz. verige pa v nobenem primeru niso dereze in niso primerna zamenjava za klasične dereze z 12 zobmi ter so nevarne, če se uporabljajo v gorah oz. tam, kjer teren tega ne dopušča! Derezice so odlične za hojo po poledenelih in zasneženih gozdnih cestah, v urbanih okoljih ali pa po pobočjih gozdne Pokljuke in Velike planine, niso pa namenjene hoji v gore. In ko uporabljate dereze, v roke sodi cepin, ne pohodne palice, na glavo pa čelada. Pred vsako turo je treba preveriti stanje opreme in snežne razmere na območju, kamor se odpravljamo. Poleg tehnične opreme za hojo v gore pozimi potrebujemo vso opremo kot za gore v letnih, kopnih razmerah, dodatno pa še dobre zimske planinske čevlje, gamaše za zaščito pred vdorom snega v čevlje, kakovostna oblačila, ki ščitijo pred vetrom, mrazom in vlago ter imajo dobre izolacijske lastnosti. Potrebna je tudi zaščita pred močnim soncem, ne pozabimo niti na rezervna oblačila in čelno svetilko ter zaradi zaprtih planinskih koč več tople tekočine in hrane v nahrbtniku,« našteva Šerkezi in zaključi: »Številne nesreče v gorah v zadnjem obdobju naj nam bodo v spomin in opomin, da se v gore odpravljajmo načrtovano, pripravljeno in odgovorno.«