Tomaž Cör: »V Kmetijsko gozdarskem zavodu Kranj, kot tudi v celotni kmetijsko-gozdarski zbornici smo se zelo potrudili, da bi bili kmetje dobro obveščeni glede ukrepov letošnje kmetijske politike in oddaje zbirne vloge.«

Začenja se subvencijska kampanja

V ponedeljek, 25. februarja, se bo začela kampanja za elektronsko oddajo zbirnih vlog za kmetijska plačila. Kampanja bo trajala do 6. maja, v zamudnem roku pa do 31. maja. Letos pri ukrepih kmetijske politike ni večjih novosti, saj se sedemletno programsko obdobje 2014–2020 približuje koncu.

Tomaž Cör: »Letos pričakujemo od 3700 do 3800 vlog. Število kmetij se postopno nekoliko zmanjšuje zaradi opuščanja kmetovanja oziroma združevanja kmetij.«

Kranj – V ponedeljek, 25. februarja, se bo začela letošnja subvencijska kampanja za oddajo zbirnih vlog, na podlagi katerih bodo kmetijska gospodarstva lahko uveljavljala neposredna plačila, kmetijsko okoljska podnebna plačila, plačila za območja z omejenimi možnostmi za kmetijsko dejavnost ter druga kmetijska plačila. Kampanja bo trajala do 6. maja, v zamudnem roku, v katerem bo agencija za kmetijske trge in razvoj podeželja zamudnikom znižala subvencije, pa do 31. maja. Tudi letos sta obvezna elektronski vnos in oddaja vloge. Le redki kmetje jo bodo oddali sami, velika večina bo to storila s pomočjo kmetijsko svetovalne službe.

Ne čakajte na zadnje dneve

Kot je povedal Tomaž Cör, vodja oddelka za kmetijsko svetovanje v Kmetijsko gozdarskem zavodu Kranj, bo letos pri izpolnjevanju vlog na Gorenjskem sodelovalo štirinajst kmetijskih svetovalcev. Vpisna mesta bodo na sedežu izpostav Jesenice, Bohinj, Lesce, Tržič, Naklo, Cerklje, Primskovo in Škofja Loka, poleg teh pa tudi v Žireh, na sedežu zavoda v Kranju in vsak ponedeljek še v Spodnjih Gorjah. »Kmetje naj se čim prej, lahko že danes, pri kmetijskih svetovalcih naročijo za izpolnjevanje vloge, čim prej naj tudi izvedejo vnos vloge in se s tem izognejo morebitni gneči ob koncu kampanje. Če mora svetovalec zaradi poznih prijav v zadnjih dneh vnesti petnajst in več vlog, je namreč večja verjetnost napak pa tudi preobremenjenost svetovalcev je v takih primerih prevelika,« pravi Cör in dodaja, da imajo kmetje zdaj, ko še ni možno opravljati kmetijskih opravil na zemljiščih, za to tudi več časa; v svetovalni službi pa imajo nekaj težav tudi z bolniškimi odsotnostmi svetovalcev.

Na kaj je treba biti pozoren

Kot pravi Cör, morajo kmetje pred oddajo zbirne vloge na upravni enoti urediti Gerke, saj agencija za kmetijske trge in razvoj podeželja opozarja, da lahko vlagajo zahtevke le za zemljišča, ki jih dejansko obdelujejo oziroma jih obdeluje nekdo drug za uporabo pridelkov na njihovi kmetiji. Pripraviti morajo tudi podatke o morebitni prodaji mleka in mlečnih izdelkov neposredno na kmetiji, preveriti sezname in številke drobnice in kopitarjev, pri kopitarjih preveriti vpise v registru, za njivske površine pripraviti setvene načrte za glavne in naknadne posevke ... Posebno pozorni morajo biti na kmetijah, kjer uveljavljajo zahtevke za več ukrepov kmetijsko-okoljskih in podnebnih plačil, ter na kmetijah, kjer obdelujejo več kot petnajst hektarjev ornih površin in morajo zato zagotoviti površine z ekološkim pomenom.

Letos brez večjih novosti

Letos pri ukrepih kmetijske politike ni večjih novosti, saj se sedanje programsko obdobje 2014–2020 končuje. »Morda bodo vlagateljem zbirnih vlog nekaj težav povzročili novi ortofoto posnetki terena, zaradi katerih bo na nekaterih območjih verjetno nekaj več neusklajenih Gerkov. Letos se obeta tudi novo točkovanje za območja z omejenimi možnostmi za kmetijsko dejavnost (OMD),« pravi Cör in dodaja, da so (bodo) v okviru priprav na subvencijsko kampanjo izvedli na Gorenjskem 25 izobraževanj oziroma »inštruktaž«. Vlagatelji so tudi že prejeli ali še bodo prejeli opomnik za uveljavljanje letošnjih ukrepov kmetijske politike, v primeru morebitnih dodatnih vprašanj pa se lahko obrnejo tudi na kmetijskega svetovalca.