Novi prostori za gorske reševalce

Gorska reševalna služba Tržič naj bi se preselila v del nekdanjega komunalnega podjetja v Pristavi. Pri nakupu opreme pa se morajo gorski reševalci, vsi prostovoljci, finančno (žal) znajti tudi sami.

Tržič – Gorska reševalna služba (GRS) Tržič se bo morala zaradi izteka najemne pogodbe izseliti iz sedanjih prostorov Policijske postaje Tržič, na kar je opozorila tudi občinska svetnica Vida Raztresen na prvi letošnji seji občinskega sveta. Predvsem je svetnica želela spodbuditi občinsko vodstvo, naj pomaga pri pridobitvi drugih prostorov in naj GRS, kjer so prostovoljci z dušo in srcem, občina še naprej pomaga tudi finančno.

Župan Borut Sajovic je pojasnil, da pogodba med GRS Tržič in Policijsko postajo Tržič poteče aprila 2020, da je občina GRS Tržič ponudila nekaj lokacij. Odločili naj bi se za prostore v delu nekdanjega komunalnega podjetja v Pristavi. »A treba je ločiti. Za delo gasilske reševalne službe je zadolžena občina, za gorsko reševalno službo pa prvenstveno ministrstvo za obrambo oziroma Uprava za zaščito in reševanje. Gorski reševalni službi Tržič smo na tržiški občini nudili vedno več, kot je naša dolžnost,« je menil župan in dodal, da bodo uporabo novih prostorov za GRS Tržič brezplačno prenesli na pristojno ministrstvo, to pa bo opremilo prostore skupaj z GRS Tržič. »Občina pa ne more, noče in ne sme prevzemati vseh nalog, ki jih mora v tem delu opraviti država. Občina je gorskim reševalcem tudi že pomagala z nakupom opreme,« je poudaril Sajovic. Predsednik društva GRS Tržič Janez Primožič je potrdil dobro sodelovanje z občino in povedal, da so od občine v zadnjih štirih letih dobili še dodatna namenska sredstva za opremo za reševanje v zimskih razmerah in izpod plazov. »Ker se je pogodba o financiranju s strani Občine Tržič z lanskim letom iztekla, močno upamo, da bo letos prišlo do podaljšanja pogodbe,« je dejal Primožič, v zvezi z opremljenostjo pa ponazoril: »V eni reševalni akciji GRS Tržič sodeluje približno 15 članov. Da pa lahko zagotovimo to število, ker smo prostovoljci in delujemo lahko le v svojem prostem času, imamo članov več, trenutno 39. Normativno število, ki sta ga za naše društvo določili Uprava za zaščito in reševanje ter Gorska reševalna zveza Slovenije, pa je 26 reševalcev. Do tega števila nam država financira, sredstva za opremo nad normativnim številom (za 13 reševalcev) pa moramo zagotoviti sami iz drugih virov, kot so donacije, prodaja nalepk, koledarjev in podobno.«