V skladu z doseženim dogovorom bo morala Pošta Slovenije dodatno zaposlovati, dvignili bodo tudi delež rezerv za nadomeščanje odsotnih delavcev. / Foto: Gorazd Kavčič

Poštarje bodo razbremenili

Sindikata poštnih delavcev in vodstvo Pošte Slovenije sta že v petek sprejela dogovor o stavkovnih zahtevah, včeraj so usklajevali le še nekaj podrobnosti.

Ljubljana – Reprezentativna sindikata poštnih delavcev in vodstvo Pošte Slovenije so po intenzivnih pogajanjih minuli petek dosegli načelen dogovor, s katerim je bila uslišana večina stavkovnih zahtev. Včeraj do oddaje današnjega časopisa v tiskarno stavkovnega sporazuma sicer še niso podpisali in s tem uradno odpovedali za danes napovedane stavke, saj so v končno besedilo vnašali še nekatere tehnične popravke, a v Sindikatu delavcev prometa in zvez ter Sindikatu poštnih delavcev so bili prepričani, da do novih zapletov ne bi smelo priti.

Generalna sekretarka Sindikata delavcev prometa in zvez Saška Kiara Kumer je na včerajšnji novinarski konferenci pojasnila, da so v osnutku dogovora dosegli izboljšanje pogojev dela, saj se je delodajalec zavezal, da bo zaposlil dodatne delavce na način, da bodo vsa delovišča zasedena z rednim sestavom. Števila dodatnih zaposlitev tako niso natančno opredelili, saj bo to odvisno od dejanskih potreb za zapolnitev delovnih mest. Obenem se je Pošta Slovenije zavezala, da bo dvignila tudi odstotek rezerv, torej delavcev, ki nadomeščajo odsotne sodelavce.

Delodajalec se je tudi zavezal, da bo z namenom razbremenitve zaposlenih vpeljal dodatne odmore, prilagodil delovne pogoje posebnim kategorijam zaposlenih (žensk, invalidov, starejših delavcev). Pošta Slovenije bo tudi opravila revizijo ocene tveganja in stanja na pošti, v sodelovanju s sindikati bo pripravila tudi nabor ukrepov za izboljšanje varnosti in zdravja pri delu.

Dogovorili so se za sprotno izplačevanje nadur in jasno razmejitev med nadurami in neenakomerno razporeditvijo delovnega časa, kar ima po mnenju sindikatov dvojni učinek: zaposleni bodo imeli bolj predvidljiv delovni čas, delodajalec pa bo imel interes čim prej zapolniti kadrovski načrt. Povišal se bo tudi dodatek za nadurno delo (z zdajšnjih trideset na štirideset odstotkov), viški ur po koncu šestmesečnega referenčnega obdobja pa bodo zaposlenim plačani s 50-odstotnim pribitkom. Dodatek za deljen delovni čas bodo zvišali s 15 na 18 odstotkov. Dogovorili so se tudi za dodatna plačila zaposlenih v manipulaciji (na okencih in v logističnih centrih), ki so prekomerno obremenjeni zaradi odsotnosti sodelavcev. Dogovor vključuje tudi povrnitev nekaterih pravic, ki so bile okrnjene v zadnjih letih, kot so na primer stroški prevoza in regres.

Nekatere dogovorjene ukrepe bodo zaposleni občutili takoj, na učinek drugih bodo morali še nekoliko počakati. Med njimi tudi na ureditev pogodb o zakupu dvokoles za pismonoše, saj bodo v tem delu usklajevanja še potekala.