Svoje smučarske spretnosti je na starih lesenih smučeh letos prikazalo več kot sedemdeset smučarjev. / Foto: Tina Dokl

Včasih tudi po zadnjici

Na 19. mednarodnem tekmovanju v smučanju po starem, ki ga pripravljajo v Društvu Rovtarji, se je letos pomerilo 54 tekmovalcev s starodobno opremo.

Škofja Loka – Svoje smučarske spretnosti je na približno petsto metrov dolgi progi na hribu pod Loškim gradom tokrat prikazalo 54 smučarjev. Atraktivno tekmovanje s starodobno smučarsko opremo je kot vedno privabilo množico radovednežev, ki je vneto navijala za vse tekmovalce. Najmlajša tekmovalka, ki se je opogumila za spust z lesenimi smučmi, je bila šestletna Živa Dolenec, najstarejši tekmovalec pa je bil 88-letni Albin Kordež. Vseh smučarjev, ki so se spustili po progi, je bilo sicer prek sedemdeset, a člani Društva Rovtarji so nastopili zunaj konkurence, je pojasnil predsednik društva Brane Tavčar. Poleg smučarjev iz vse Slovenije so se jim pridružile tri avstrijske ekipe.

Tekmovanja se vsako leto udeležijo tudi člani kluba Ta lesen' iz Krope. »Pridemo predvsem zaradi druženja,« je poudaril njihov predsednik Joža Eržen in vedro razložil, da je tehnika smučanja pri starodobnikih povsem svobodna: »Malo telemarka, malo pluga, včasih pa tudi 'po riti' ali 'v ribo'.« Proga je bila po besedah Janeza Kavarja, prav tako člana Ta lesenih, letos precej ledena, zato je bilo potrebno precej spretnosti, da si se obdržal na smučeh. »Nisem namreč več tako gibčen,« je prostodušno priznal navdušen zbiralec starih smuči, ki z veseljem sprejme smuči, ki bi jih kdo želel zavreči. Strasten zbiralec je tudi Albin Kordež, ki ima v svoji zbirki že okrog petdeset starih smuči in sank. »Že od malega smučam, tudi na starih smučeh, še raje pa se sankam.« Za tekmovanje v Škofji Loki si je izbral posebne smuči s sedalom. »To je švicarski sistem,« je pojasnil. Nekaj posebnega so tudi smuči z lokom, ki jih uporabljajo starodobni smučarji iz Novakov. S takimi smučmi se je po hribu spustila tudi Špela Purgar, ki jo je za starodobno smučanje pri osmih letih navdušil oče. S tovrstnimi smučmi sta nastopili tudi sestri Julija in Izabela Podobnik, ki sta priznali, da je smučanje s starodobno opremo zelo zabavno. »Na navadnih smučeh pa sem prvič in zadnjič stala v 4. razredu, raje imam smučanje po starem,« se je ob tem široko zasmejala Izabela Podobnik.