Na Jezerskem bo prihodnji četrtek vrata odprl nov luksuzni hotel Vila Planinka. / Foto: Gorazd Kavčič

Nov butični hotel na Jezerskem

Na Jezersko si bo z novim luksuznim hotelom Vila Planinka njegov lastnik Marjan Batagelj prizadeval privabiti petične goste, ki jih nagovarja s konceptom trajnostnega pristopa in petzvezdičnih doživetij.

Jezersko – »Zaradi naravnih lepot in ugodne gorske klime so Jezersko včasih imenovali slovenski Davos. Tudi novi hotel smo zgradili na tem, kar ponuja narava, ki ga obdaja,« je ob včerajšnji predstavitvi nove pridobitve na Jezerskem poudaril znani podjetnik Marjan Batagelj, ki je pred dvema letoma kupil zapuščen Hotel Planinka z mislijo, da bo na Jezerskem razvijal butični turizem. Največje razkošje po njegovih besedah ponuja tamkajšnja narava.

Marjan Batagelj verjame, da se Jezersko kot kraj z bogato zgodovino zdraviliškega turizma, ki sega že v 16. stoletje, ko so v dolino pod Grintovcem prihajali zdraviliški turisti in ljubitelji planin, prebuja iz zimskega spanja, v katero se je zazibalo po drugi svetovni vojni. »Težko je verjeti, a pred tem so imeli na Jezerskem več turističnih postelj kot na Bledu,« je poudaril Batagelj. Novi hotel so zasnovali na konceptu trajnosti. »Iz narave smo vzeli najboljše, kar nam ponuja, in iz domačih avtohtonih materialov zgradili Vilo Planinko. Gos­tje, ki bodo prihajali k nam, bodo luksuz našli v neokrnjeni naravi, miru in jasnem pogledu na zvezdnato nebo.« V majhnem butičnem hotelu je 23 sob, vsaka z unikatno opremo in las­tno zgodbo. Na vratih tako ni številk, ampak so poimenovane po rastlinah ali živalih z Jezerskega. Najveličas­tnejšo sobo so poimenovali po izjemno redki in zaščiteni vrsti divje orhideje lepi čeveljc, ki ga je še mogoče najti na Jezerskem, je razložil Batagelj.

Pri zasnovi hotela so po Batageljevih besedah prednost dali konceptu, ki so ga poimenovali »korak nazaj«. V sicer luksuznem hotelu zavračajo moderno tehnologijo, saj butičnost gradijo na »minimalizmu notranjosti in razkošju zunanjosti«. »V nobeni od sob zato ni elektronskih naprav, ki bi motile pomirjujoče energije v vili. V stenah ni napeljav, ki bi sevale.« Prav tako sobe niso opremljene s klimatskimi napravami. »Imamo namreč najčudovitejšo naravno klimo z Grintovca,« je poudaril Batagelj. V hotelu sledijo tudi strategiji zero waste oziroma brez odpadkov, zato računajo, da bodo gostje vse odpadke odnesli s seboj, k tej strategiji so se zavezali tudi njihovi dobavitelji. Kulinarična ponudba temelji na lokalni hrani in sodelovanju z okoliškimi kmetijami. V ponudbi je mogoče najti tudi jezersko slatino, katere izvir je v neposredni bližini hotela in je bila po Batageljevem mnenju doslej premalo izkoriščena.

V prenovo hotela, ki ga uradno odpirajo prihodnji četrtek, so po Batageljevih besedah vložili okrog 3,7 milijona evrov. Ta čas imajo v hotelu deset zaposlenih, v glavnem domačinov z Jezerskega, v času polnega obratovanja bodo število zaposlenih povečali na dvajset. Batagelj je priznal, da je bila prenova hotela Planinka eden njegovih najtežjih projektov doslej. »Vsak lahko vgradi zlato kljuko, mi pa smo k prenovi pristopili s posebno tankočutnostjo, kar je veliko težje.« Računa, da bodo to znali ceniti tudi gostje, in verjame, da se bo marsikdo zaljubil v Jezersko, kot se je tudi sam.