Krčijo vpisna mesta

Javni in samostojni visokošolski zavodi s koncesijo za prihodnje študijsko leto skupaj razpisujejo 18.632 mest za redni in izredni študij. Za študente višjih šol bo na voljo 11.719 mest.

Visokošolski zavodi bodo v petek, 15., in soboto, 16. februarja, pripravili informativne dneve, na katerih se bodo lahko kandidati podrobneje seznanili z vpisnimi pogoji, možnostmi in pogoji študija, s poklici oziroma z delom, možnostmi zaposlovanja in nadaljevanja izobraževanja ter z drugimi informacijami, ki so pomembne za odločanje o študiju. Informativna dneva bodo v petek in soboto pripravili tudi na višjih strokovnih šolah.

Glede na razpis za vpis v dodiplomske in enovite magistrske študijske programe v študijskem letu 2019/20, ki ga je v začetku februarja objavilo ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, Univerza v Ljubljani, Univerza v Mariboru, Univerza na Primorskem in Fakulteta za informacijske študije v Novem mestu ter 13 zasebnih visokošolskih zavodov s koncesijo razpisujejo 18.632 vpisnih mest.

Na ministrstvu ugotavljajo, da se trend zmanjševanja vpisnih mest nadaljuje tudi s tem razpisom. V primerjavi z lanskim razpisom visokošolski zavodi namreč razpisujejo 102 vpisni mesti manj za redni študij, medtem ko se število mest za izredni študij povečuje za eno mesto. Prvi prijavni rok za vpis v dodiplomske in enovite magistrske študijske programe v študijskem letu 2019/20 za javne in koncesionirane samostojne visokošolske zavode bo potekal od 12. februarja do 18. marca. Na Fakulteti za organizacijske vede Kranj Univerze v Mariboru se bo prvič mogoče vpisati tudi v nov visokošolski strokovni študijski program Krizni management. Prijavo za vpis na želeni visokošolski zavod morajo kandidati oddati prek elektronske vloge na spletnem portalu eVŠ, s kvalificiranim digitalnim potrdilom ali z uporabniškim imenom in geslom. Vsak kandidat lahko odda eno prijavo za vpis, kjer po prednostnem vrstnem redu izbere največ tri študijske programe, v katere se želi vpisati in za katere izpolnjuje oziroma bo do rokov izpolnjeval pogoje za vpis. Ob tem na ministrstvu opozarjajo, da je pomemben vrstni red izbranih študijskih programov, saj bo kandidat uvrščen v prvega, za katerega bo izpolnil vse pogoje.

V začetku februarja je izšel tudi razpis za vpis v višje strokovno izobraževanje v študijskem letu 2019/2020. V primerjavi s prejšnjim študijskim letom je za študente višjih šol ponujenih manj vpisnih mest, skupaj 11.719. Za redne študente je v javnih in šolah s koncesijo razpisanih 4134, za izredne pa 3546 vpisnih mest. Ponudbo vpisnih mest za izredne študente dopolnjujejo zasebne višje strokovne šole, ki razpisujejo še 4039 vpisnih mest. Prosta mesta za vpis v višje strokovno izobraževanje je razpisalo skupaj 48 višjih strokovnih šol, in sicer 29 javnih in 19 zasebnih, od tega dve s koncesijo. Za izobraževanje je razpisanih 33 različnih študijskih programov. Kandidati se lahko prijavijo v dveh prijavnih rokih, in sicer od 12. februarja do 18. marca ter od 26. do 30. avgusta.