Odlični Košutarski gaunarji z mentorjema Asjo Štucin in Gorazdom Černilcem. Jubilejno državno tekmovanje so organizirali Planinska zveza Slovenije (PZS), Mladinska komisija PZS, Zavod za šport RS Planica, PD Podnanos in POŠ Podnanos. / Foto: arhiv OŠ Tržič

Planinsko srebro Košutarskih gaunarjev

Ekipa Osnovne šole (OŠ) Tržič Košutarski gaunarji je na nedavnem, že tridesetem državnem tekmovanju Mladina in gore dosegla odlično drugo mesto. Gre za najbolj uveljavljeno planinsko preizkušnjo za mlade iz znanj, veščin in izkušenj z vseh področij in oblik planinskega delovanja.

Tržič – OŠ Tržič na tekmovanju Mladina in gore sodeluje že osmo leto. V tem šolskem letu so se najprej s tremi ekipami (Košutarski gaunarji, Gorski sokoli in Eksotični svizci) udeležili regijskega tekmovanja, dve ekipi pa sta napredovali na državno tekmovanje, ki je bilo pred kratkim v podružnični osnovni šoli (POŠ) v Podnanosu. Košutarski gaunarji (devetošolke Neja Skočir, Neža Kočevar, Tinkara Košir in osmošolka Mariša Kos) so bile odlične druge.

Za naslov državnih prvakov se je najprej pomerilo 16 srednješolskih in 24 osnovnošolskih ekip, v finalnem delu so se najboljše ekipe – Košutarski gaunarji kot edina gorenjska ekipa – pomerile še pred občinstvom. Osnovnošolci so prikazali znanje iz zajetnega priročnika Planinska šola, ki vsebuje temeljni program planinskega usposabljanja, iz dodatnega gradiva so odgovarjali na vprašanja o športnem plezanju, mednarodni organiziranosti planinstva in Nanoški planoti. Ekipe so se morale znajti tudi v praktičnih nalogah iz prve pomoči in branja planinskega zemljevida.

Vse tri ekipe OŠ Tržič so v preteklosti že stale na stopničkah. Nagrada za osvojena prva tri mesta na državnem tekmovanju je tabor v Bavšici, kjer jim pokažejo tudi osnove plezanja, kar je še posebej navdušilo Nežo Kočevar (Neža je bila že lani z ekipo tretja). Hribov Neža prej niti ni imela posebej rada, odkar pa obiskuje krožek Mladina in gore, je postala navdušena nad naravo. Neja Skočir je v hribe že zahajala, a kot je poudarila: »Odkar sem se pridružila krožku, sem se s hribi še bolj povezala, lahko rečem, da jih bolje razumem. Tu imaš tudi veliko prijateljev in zagotovo ti ni dolgčas.« Kot sta poudarila mentorja krožka Mladina in gore v OŠ Tržič Asja Štucin in Gorazd Černilec, želijo s svojim delovanjem in zgledom spodbuditi čim več gorenjskih osnovnih šol za ustanovitev krožka Mladina in gore, saj znanje iz planinstva v okolju, kjer živimo, zelo prav pride: »Otroke je treba vzgajati v premišljene ''uporabnike'' tovrstne zdrave rekreacije ob zavedanju, da planine in gore ne nudijo le športnih užitkov, ampak so zelo primeren kraj za druženje s samim seboj in drugimi. Tako v Planinskem krožku in njegovi nadgradnji, krožku Mladina in gore, na šoli poskušamo gore in priložnosti, ki nam jih nudijo, združiti z različnimi naravoslovnimi, družboslovnimi, športnimi in umetniškimi vsebinami. To poteka pri rednih urah, dnevnih dejavnostih, taborih in v okviru interesnih dejavnosti. Občasno se dobimo tudi ob sobotah. Takrat je še bolj zanimivo, saj gremo na pohode do planinskih koč v okolici Tržiča, kjer se urimo v znanju veščin.« Ime ekipe Košutarski gaunarji je razložila Tinkara Košir: »V Tržiču gaunarji rečemo otrokom, ki so nagajivi, malo razbojniški. Doma smo pa pod grebenom Košute.«