Prevarani sokoli – nadaljevanje

Odgovor na članek Prevarani sokoli, ki je bil v Gorenjskem glasu objavljen 27. januarja 2019

Namen oz. poizkus mojega prispevka je vsebinsko dopolniti zadnji nedokončani stavek članka o v širši javnosti manj znani zgodovini Sokolov. V komentarju zato morebiti manjka povabilo k branju knjige Prevarani sokoli. Tisti, ki je ne prebere, dobi omejen pogled na njeno vsebino. Nedokončani stavek 'Nravstveno, narodno in demokratsko (sokolsko misel so komunisti v sebi) do nadaljnjega deponirali ...' se lahko nadaljuje: Zato so v letih 1941/42 in takoj po koncu vojne poleg odstranjevanja političnih konkurentov za prevzem oblasti tudi dokončno ukinili Sokole. To 'deponiranje' je trajalo vse do propada YU/SLO, v kateri je totalitarni komunistični sistem sistemsko kršil človekove pravice. Mnogi smo (naivno) pričakovali, da bo tako lahko sokol z obema kriloma v demokratični Sloveniji ponovno in dokončno vzletel; a dogodki v zadnjih desetletjih (nesprejetje evropskih deklaracij o totalitarizmih, vračanje socializma/komunizma v parlament, proslave ZZB ...) kažejo, da je sokol spet pohabljen.

Avtorja dobesedno navajata dokumente in različne vire, ki odkrivajo namen komunistov, »da bodo šli v oborožen odpor proti okupatorju samo, če bodo imeli možnost za revolucijo in če bo v interesu Sovjetske zveze.« Zapisala sta: »O OF obstaja ena sama, s pomočjo politično uveljavljenih zgodovinarjev 'znanstvena resnica' in so vsaka drugačna odkritja, ki odstopajo od uradne resnice, revizija zgodovine in napad na vrednoto, ki naj bi simbolizirala najvišjo demokratično vrednoto slovenskega naroda.« Govori na proslavah ZZB, od katerih se mnogi končujejo s Smrt fašizmu, svoboda narodu, to potrjujejo. Spomnimo: tako so se končale mnoge depeše in obsodbe.

Prikazala sta organizacijo in delovanje VOS-a, vključno z osebami. Je komunizem (in VOS), nekoč mit, postal tabu (žaljivka?), saj se več ne omenja(ta). Komunizem tako ni omenjen v zloženki ob 70-letnici ZZB. Ta manko, ta škrbina zgodovinske resnice, ki je sicer zapisana v ustavi SFRJ, je paradoks v primerjavi z zgodovino, ki smo jo poslušali in brali v šoli, v J(L)A, v medijih, na proslavah ob državnih praznikih ...

Avtorja v sklepu knjige zapišeta: »Dejstvo, da so Sokoli ukinili tako komunizem kot nacizem in fašizem, že samo po sebi govori o stopnji demokratičnosti teh treh sistemov (…)« ter jo zaključita z vprašanjem: »Ali še obstaja dvom, da so bili Sokoli zlorabljeni in prevarani?«

Dodajam: Ali ta dvom velja tudi za partizane, ki so verjeli, da se borijo samo proti okupatorju?

Franc Pintar, Bled