Delo v prihodnosti

Danes se veliko govori o tem, kakšni bodo poklici prihodnosti, kaj je najbolj iskano delo, kakšna znanja in veščine naj bi imeli ljudje na trgu dela, še bolj pogosto pa se sliši, da je delavcev premalo, tudi v Sloveniji. Na eni strani delavcev manjka, na drugi strani najbolj izobraženi odhajajo v tujino. Od nekdaj so ljudje odhajali po svetu s trebuhom za kruhom. Če kdaj, potem je danes to mnogo lažje kot v preteklosti. Mentalne razdalje so krajše, sodobna komunikacija in možnost novodobnega transporta omogoča nenehen stik z domačimi in domovino. Še vedno pa se ve, kdo je domačin in kdo prišlek.

Pred dnevi je bil v Ljubljani sejem Informativa, kjer so se bodočim dijakom in študentom predstavljale srednje šole, višje in visoke šole ter univerze. Vse je lepo, vsi so prijazni in hvalijo svojo stroko, šolo in poklic. Ogledujem si sejem, precej je tudi avstrijskih fakultet in srednjih šol. Pravzaprav bi se nad tem lahko nekoliko zamislili. Se zavedamo, koliko srednješolcev gre na šolanje v Avstrijo in seveda ti pogosto ostanejo v tujini. Vse v duhu prostega pretoka blaga in storitev, kot to zagotavlja skupna mati, Evropska unija. Ko si ogledujem eno od avstrijskih fakultet, mi gospa na stojnici navdušeno pripoveduje, da je potrebno znanje nemščine na nivoju B2, da to ni tako težko doseči, ker imajo ob študiju veliko možnosti izpopolnjevanja jezika z raznimi tečaji. Še naprej klepetava in gospa me že bolj prijateljsko vpraša: »Saj govoriš nemško, kajneda znaš? Ali želiš vso dokumentacijo, se boš vpisala na našo fakulteto? Takoj boš dobila službo.« Kar dih mi zastane, pa ne zato, ker me je tikala, ampak zato, ker me je imela za potencialno študentko. Po kratkem začudenju se nasmehnem in ji povem, da se ne zanimam za svoj vpis, želim le kakovostne informacije, ki jih bom lahko delila naprej. Torej, imam krepko čez štirideset let in še vedno me zamenjujejo za bodočega študenta. »Hvala, gospa, polepšali ste mi dan,« ji odvrnem.

Dejansko pa je na trgu delovne sile tako, da se našim otrokom in ne nazadnje tudi nam ni treba bati za delo. V bližnji prihodnosti bo vseh poklicev primanjkovalo. Danes so najbolj iskana delovna mesta v informatiki, gradbeništvu in turizmu. V Sloveniji je veliko delavcev z Balkana, vabimo delavce iz vzhodne Evrope. Do zaposlenih moramo imeti spoštljiv odnos. Mladi si najbolj želijo fleksibilen delovni čas, možnost dela od doma, želijo se izobraževati, skrbeti za osebnostni razvoj. Predmet iskanja službe niti najmanj ni le višina plače, pač pa, kako se počutim na delovnem mestu. Najpomembnejša kompetenca mladega človeka je prilagodljivost, mehke veščine in nenehna pripravljenost učiti se nove stvari.

Učite se, učite se in še enkrat učite se, mar ni to rekel že Tito. Pa je bilo iskanje dela tedaj vendarle drugačno kot danes. Ali pa niti ne. Tudi tedaj so z avtobusi prihajali po delavce in jih vozili v Slovenijo, Nemčijo, Švico …