Dr. Petra Bole, nova direktorica Muzejev radovljiške občine / Foto: Gorazd Kavčič

Vloga muzejev se spreminja

Vodenje Muzejev radovljiške občine je sredi januarja prevzela dr. Petra Bole, arhitektka, oblikovalka nakita, doktorica filozofije in teorije vizualne kulture.

Sredi januarja ste tudi dejansko prevzeli vodenje Muzejev radovljiške občine. V kakšnem stanju je ustanova?

»Pri prevzemu muzejev sem dobila izkušeno in strokovno ekipo kustosinj, pedagoginje in strokovnih sodelavk. Menim, da so zaposleni srce vsake ustanove, zato moji prvi koraki v muzeju niso bili težki.«

Na kaj se osredotočate v prvem letu vodenja Muzejev?

»Osredotočali se bomo predvsem na povezovanje in sodelovanje vertikalno z različnimi izobraževalnimi, kulturnimi, turističnimi in gospodarskimi deležniki, lokalnimi skupnostmi in posamezniki pri ohranjanju in prezentaciji kulturne dediščine ter horizontalno med posameznimi enotami muzejev, ki jih je kar pet. Razstavni projekti bodo zasnovani interdisciplinarno, medinstitucionalno, interaktivno in bodo imeli bogat spremljajoči program z namenom popularizacije kulturne dediščine. Teme so aktualne in zanimive širšemu krogu obiskovalcev. Letos na primer Čebelarski muzej praznuje šestdeset let, pripravljamo razstavo o tovarni Almira in oblačilni kulturni dediščini, začenjamo tudi projekt Dostopnost do kulturne dediščine.«

Lahko že na začetku pričakujemo kakšne večje spremembe, projekte?

»Pripravljali se bomo na posodobitev Čebelarskega in Mestnega muzeja, ki se je bomo lotili v letu 2020. Potekajo tudi priprave na evropski projekt LAS, kjer je predvidena nadgradnja oziroma drugačna postavitev zbirke Joža Bertonclja v Kovaškem muzeju. V Kropi nas čaka kar precej dela, saj je potrebna sanacija strehe muzeja, nujno pa bo urediti stanje v Vigenjcu. Za letošnje leto načrtujemo postavitev stalne razstave o zgodovini in razvoju Radovljice v hodniku Radovljiške graščine, nadgraditi želimo zbirko ilustracij v Galeriji Šivčeva hiša ...«

Kako vidite vlogo muzejev v sodobni družbi, kjer je z nekaj kliki na računalniku »vse« dostopno?

»Muzeji se danes spreminjajo v ''družbene prostore''. Njihova naloga je seveda ohranjanje materialne in nematerialne kulturne dediščine in zgodovinsko posredovanje preteklosti. Pomembni so tudi zato, ker s svojo interpretacijo spodbujajo razpravo v družbi, opozarjajo in hkrati izobražujejo. Primarna funkcija zbiranja, dokumentiranja in ohranjanja kulturne dediščine se vse bolj usmerja v izobraževanje, pomembno pa je tudi njihovo družbeno delovanje in vpetost v družbo. «

Smo tik pred kulturnim praznikom; na kakšen način se v praznovanje vključujete v muzejih in s kakšnim namenom?

»Za 8. februar pripravljamo niz kulturnih dogodkov in prireditev. Začenjamo že na predvečer praznika z odprtjem slikarske razstave tihožitij Pavla Florjančiča v Galeriji Šivčeva hiša. Nadaljujemo pa 8. februarja dopoldne s prav posebno umetniško-doživljajsko delavnico z naslovom Poezija barvnih cvetlic – soneti cvetočih barv, ki je namenjena tako otrokom kot odraslim. Popoldne pripravljamo v Mestnem muzeju Radovljica recital Linhartovega odra, sledi nastop dramske skupine Čofta – KD Kropa v Kovaškem muzeju v Kropi. Pripravili smo še javna vodstva po muzejih in ankete, tudi čajanko, saj nas zanima, kaj obiskovalci menijo o nas, veseli pa bomo predlogov, idej in komentarjev. Vsi dogodki in obiski vseh muzejev so brezplačni.«