Dušku Krupljaninu kljub obsodbi zaradi napada na policista in izrečeni zaporni kazni nasmešek ni izginil z obraza.

Trinajst mesecev za napad na policista

Tržičan Duško Krupljanin je bil obsojen na trinajst mesecev zapora zaradi napada na policista, ki se mu je pred tem tudi uprl v postopku identifikacije.

Kranj – Sojenje Tržičanu Dušku Krupljaninu zaradi preprečitve uradnega dejanja uradni osebi in napada na policista (slednje skupaj z bratom Danijelom, ki je krivdo takoj priznal) v Tržiču 17. aprila 2017 se je v sredo na kranjskem okrožnem sodišču končalo z obsodilno sodbo. Sodni senat je po več kot enoletnem dokaznem postopku Krupljanina, ki je v vmesnem času postal tudi občinski svetnik, obsodilo na enotno kazen trinajst mesecev zapora. Dobrih osem mesecev, ki jih je preživel v hišnem priporu, mu bo sodišče štelo v prestano kazen. Sodba ni pravnomočna. Obtoženi in njegov zagovornik Jaka Šarabon sta tudi že napovedala pritožbo nanjo, višja državna tožilka Helga Dobrin, ki je načeloma s sodbo in kazensko sankcijo zadovoljna, pa bo o morebitni pritožbi na višino zaporne kazni še razmislila. Sama je namreč predlagala petnajst mesecev zapora.

Obtoženi s sodbo ni bil zadovoljen, kar je pokazal že v sodni obravnavi, ko je sodnico Andrijano Ahačič, ki ji je v končni besedi očital pristranskost, prekinil kar med obrazložitvijo odločitve tričlanskega senata. Do tedaj je sodnica razložila, da mu je po oceni senata krivda za obe kaznivi dejanji dokazana. Glede najbolj spornega dokaza tožilstva, posnetka videonadzornega sistema Občine Tržič, ki je prekinjen kar na 24 delih, je sodnica pojasnila, da so s postavitvijo sodnega izvedenca želeli pridobiti celoten posnetek, kar pa ni bilo možno, medtem ko ugotavljanje, kdo je odgovoren za prekinitve, za sodni postopek ni bilo pomembno. Poudarila je, da je bilo zadostno dokazano, da sta policista Duška Krupljanina zakonito ustavila in želela izvesti postopek identifikacije, a se je obtoženi temu uprl, zato je bil opozorjen na možnost uporabe prisilnih sredstev, do česar je kasneje tudi prišlo, saj ga je policist Miran Murnik poškropil s solzivcem. Pri tem je verjetno zaradi vetra nekaj solzivca odneslo tudi v oči obtoženčevega nečaka in drugega policista. Glede kasnejšega napada na policista Murnika skupaj z bratom Danijelom Krupljaninom je senat prav tako ugotovil, da obtoženi policista, ki je pri tem opozorilno streljal, ni samo grabil, ampak ga je tudi udarjal.

»Tako sodbo sem pričakoval, ves čas sem vedel, da bom dobil zaporno kazen, saj je sodnica, ki mi je sodila že petič, povsem sledila zgodbi policije, medtem ko je dokazi, ki so v mojo korist, niso zanimali. Glede videoposnetkov pravijo, da ni pomembno, zakaj na njih ni ključnih trenutkov, ne zanimajo jih priče, ki so povedale, da policist laže, niti moj klic na policijo. Na sodbo se bom zagotovo pritožil, o njej pa bom tudi posnel filmček,« je po končanem sojenju povedal Duško Krupljanin.

Njegov zagovornik Jaka Šarabon je pojasnil, da bo na sodbo podal pritožbo iz razlogov, ki jih je podal že v zaključni besedi: »Mislim, da so bili prezrti tehtni argumenti obrambe, da policist, ko je ustavil obtoženega, ni ravnal zakonito, da ni imel podlage za legitimiranje, od takrat naprej pa bi morali vse obravnavati drugače. Za drugo dejanje napada na policista pa po mnenju obrambe absolutno ni dokazov za krivdo Duška Krupljanina.«