Andrej Kokot na glasbenem potovanju od neprespanih noči do kravate / Foto: Igor Kavčič

Kar bi, pa ni

Andrej Kokot na zgoščenki z naslovom Et Tu, Brute (Tudi ti, Brut) predstavlja pesmi, ki jih je prvič igral pred trideset in več leti, za ščepec pa je dodal še nekaj najnovejših.

Protestni pevec je dandanes precej re­dka sorta. Te­ga se zaveda in se hkrati posledično strinja prav take vrste interpret Andrej Kokot, ki je s svojo kantavtorsko kitaro pred publiko prvič sedel že konec sedemdesetih let prejšnjega stoletja. Dokončno se je glasbeno razživel v naslednjem desetletju, ko je leta 1982 na Radiu Slovenija posnel prvo pesem Nočna izmena. Ta tudi odpre njegovo prvo zgoščenko z naslovom Et tu, Brute (Tudi ti, Brut), ki jo je v sredo predstavil v ljubljanskem lokalu Cafe Antico. Antika in Rimski Cezar – zgodovinsko naključje pač, kakršnih je bilo v Andrejevem življenju kar nekaj.

Kot sam pove, ga je prav naključje in konec nekega življenjskega obdobja po dolgoletnem zatišju vodilo k temu, da se je leta 2008 spet pojavil na glasbeni sceni. Namreč – ko je prebiral svojo avtorsko pesmarico iz mladostniških let, je ugotovil, da so mnoge njegove pesmi znova aktualne tudi v današnjem času. Takrat, na začetku karier in življenjskih usod, je pesmi pisal za svojo generacijo te pa so še danes aktualne. »Generacija mojih otrok je na popolnoma enakih življenjskih prelomnicah, kot sem bil sam pred toliko leti,« na glas razmišlja Andrej, katerega pesmi so včasih osebno izpovedne, največkrat pa v njih prepoznamo globalne probleme. V besedilih prepoznamo tako neprespane študijske noči, usode preveč pridnih deklet in ljubezensko strast, kot probleme, s katerimi se ubadajo ljudje na skoraj celotni zemeljski krogli, to so razlike med bogatimi in revnimi, pomanjkanje služb, o nesposobnih politikih in tistih, ki nosijo kravate.

O naslovu zgoščenke Et tu, Brute (Andrej ima rad vse pregovore, ne le latinskih), ki sicer ne rezultira tudi v pesmi, Andrej pove, da z njim pove, da je to stanje, ko te kdo hudo nat..., no, prinese okoli. »To je skupna zgodba vseh Slovencev, ki smo okrog prineseni po ljubici, po politiki, poslancih ali pa po delodajalcih. Pesmi obravnavajo zgodbe prevaranih ljudi. Temeljna nit je prevaranost in spraševanje, kaj ukreniti, da bo bolje. Treba se je boriti, to je temeljna naloga vsakega posameznika,« je prepričan protestni pevec Kokot.

Skladbe, na zgoščenki jih je štirinajst, so nastajali v dbstudiu v sodelovanju s producentom Dalijem Strnišo med leti 2014 in 2017. Posnetki so čakali na pravi trenutek, ki ga je Andrej začutil te dni. Kot je povedal, je v studio vstopil pripravljen, saj je samo vokale za 12 skladb posnel v zgolj eni uri in pol. Pesmi so – razen dveh v srbskem jeziku – vse v slovenščini.

Andrej Kokot nastopa tudi v zasedbi Jahači revolucije, skupaj z Boštjanom Sokličem pa sodeluje tudi v projektu Zaigrajmo pesnike. Od leta 2010 naprej je tudi literarno dejaven, piše pesmi, prozo in aforizme. Andrej Kokot bo z repertoarjem z zgoščenke prvič nastopil 22. februarja v Stolpu Škrlovec v Kranju.