Od kolišč do zelene prestolnice

V Mestnem muzeju Ljubljana so lani izdali zajetno monografijo Zgodovina Ljubljane, Od kolišč do zelene prestolnice.

Ljubljana – Pogled v zgodovino slovenskega glavnega mesta Ljubljana je dolg in bogat. Mnogo preobsežen za eno samo knjigo. Zato v zgodovini ni manjkalo različnih izdaj, povezanih z največjim slovenskim mestom, bodisi povezanih z določenim obdobjem bodisi knjig, ki so poskušale zajeti vse pomembnejše prelomnice in dogodke, ki so vplivali na obstoj in razvoj ter identiteto Ljubljane.

V Mestnem muzeju Ljubljana so tako avtorji različnih humanističnih strok napisali knjigo Zgodovina Ljubljane, v kateri so predmeti, podobe in besedila strnjeni v devet poglavij. Pisci v njih oživljajo zgodovino Ljubljane od poselitve ljubljanskega prostora v prazgodovini do oblikovanja moderne prestolnice in sodobnega mesta, od okoli 40.000 let starega orožja paleolitskih lovcev do nastanka Metelkove mesto.

Uvodno poglavje o geostrateškem položaju Ljubljane sta prispevala geografa z Geografskega inštituta Antona Melika ZRC SAZU, besedila v nadaljevanju pa so pisali arheologi, zgodovinarji, etnologinja in umetnostne zgodovinarke, skupaj deset kustosov Mestnega muzeja Ljubljana z večdesetletnimi izkušnjami zbiranja, hranjenja, ohranjanja, predstavljanja ter proučevanja preteklosti ter dediščine Ljubljane in njenih prebivalcev. Monografija je poljudnoznanstvena in je namenjena širši javnosti, cilj avtorjev pa je bilo predstaviti pregledno zgodovino Ljubljane. Besedila so dopolnili z novejšimi spoznanji in zanimivostmi, ne manjka pa niti bogatega slikovnega gradiva, naj gre za ključne dediščinske predmete iz zbirk Mestnega muzeja ali pa gradivo, ki so ga za potrebe monografije pridobili v sorodnih ustanovah in pri zasebnikih. Ali kot preberemo v uvodniku h knjigi – Mesto brez zapisane zgodovine je kot človek brez spomina. Ljubljana ima oboje.