Jelka Snedic na Kolovratu, ki se dviga nad reko Sočo med Kobaridom in Tolminom in nudi čudovite razglede na kaninsko in krnsko pogorje ... / Foto: osebni arhiv J. Snedic

Pohod po rajskem vrtu treh dežel

Tržičanka Jelka Snedic je prehodila 750 kilometrov po poti Alpe Adria Trail, poznani tudi pod imenom Pohodništvo po rajskem vrtu. Pot povezuje tri dežele, regije: avstrijsko Koroško, Slovenijo in Furlanijo - Julijsko krajino. Snedičeva jo opisuje v samih presežnikih: fenomenalna, varna, nepozabna, pot za dušo ...

Za Jelko Snedic so vredne vse njene prehojene poti, a prav toliko so vredni tudi spomini na te poti, ki ji z radostjo napolnijo še tako siv vsakdan. Kdaj pogleda v dnevnik, v katerega zapisuje pohodniške poti, svoja občutenja na njih, ali pa v albume, ki se šibijo pod težo čudovitih fotografij z motivi, ki jih ustvari narava in tudi človek. Jelka Snedic je s športom in rekreacijo povezana od malega, še posebej pa ji je pod kožo zlezlo pohodništvo po upokojitvi; čas namreč ni bil več ovira in prvi daljši podvig je bil pohod iz Krope do Marezig. Pet dni je trajalo, da je prišla do Marezig, še danes pa ne more pozabiti jutranjega ubranega petja zbora slavčkov, ki jo je prebudilo nekje na Vipavskem, ter prizora v Lipici: travnika, posutega s cvetjem in lipicanci za kuliso.

Prehodila je tudi pogosto opisovano Jakobovo pot (oziroma El Camino de Santiago) in Emino romarsko pot, slovensko Jakobovo pot od Obrežja do Trsta in evropsko pot E6 – od Radelj do Strunjana. Kar malo pa je presenečena, da toliko manj ljudi pozna Alpe Adria Trail.

Od vznožja Velikega Kleka vse do morja

»Začetek in konec poti (ali obratno) Alpe Adria Trail poteka po obstoječih pohodniških poteh od vznožja najvišje gore Avstrije, Velikega Kleka, do Jadranskega morja do kraja Milje pri Trstu. Pot na 43 etapah povezuje tri regije: avstrijsko Koroško, Slovenijo in Furlanijo - Julijsko krajino. Poti so urejene, za kar skrbijo planinska društva, turistična društva ..., označene so s tablami/razpoznavnimi oznakami še posebno dobro v Avstriji in Sloveniji, medtem ko so v Italiji poti manj uhojene. V pomoč je tudi tiskani vodnik, ki je na voljo brezplačno, in ima aplikacijo, s katero lahko na telefonu vsak čas preverimo, kje smo. Kakšnih bližnjic na poti nima smisla ubirati, ker je »vsaka bližnjica lahko še daljša«. Čeprav ni nekih višinskih razlik, pa brez kondicije etape seveda niso primerne – oziroma povedano drugače: s kavča se na tako pot ne gre. Na skupaj 750 kilometrih dolžine je približno 27,6 kilometra vzpona in približno trideset kilometrov spusta. Poti so dobro oskrbovane s prenočišči in kulinaričnimi doživetji. Raje kot enodnevne ture po etapah – ena etapa je dolga od 20 do 25 kilometrov (odvisno od težavnostne stopnje poti) – priporočam večdnevne ture, ker je takšno doživetje povsem drugačno,« je povzela sogovornica, ki vedno hodi v paru; na ta način se da vse dogovoriti, njene sopotnice so prijateljice s podobno kondicijo.

Barve kraškega ruja so najlepše jeseni

Alpe Adria Trail je Jelka Snedic začela leta 2015; doživetje poti po avstrijski Koroški in Sloveniji je zanjo najlepše julija in avgusta, ko je narava tod v razcvetu in je vreme (dokaj) stabilno, pot po Furlaniji - Julijski krajini pa priporoča jeseni, ko trd kraški kamen ni več toliko segret, ko so barve kraškega ruja najlepše. Največ je v enem dnevu prehodila dvanajst ur. Na etapi Devin–Prosek v dolžini 22 kilometrov je naredila 32 tisoč korakov, kot je izmerila na uri njena sopotnica.

Še zrak je »mehkejši« v macesnovem gozdu

Jelka Snedic je za začetek poti izbrala vznožje Velikega Kleka, nadaljevala skozi lepo koroško gorsko pokrajino, saj en del poteka po narodnem parku Visoke Ture, ki človeka prevzamejo s slapovi, planinskimi travniki, planšarijami, soteskami. Temu sledijo panoramski pohodi nad Osojskim in Vrbskim jezerom vse do Tromeje, stičišča Avstrije, Slovenije in Italije. Pogosto jo, poleg same narave, navdušijo »podrobnosti«, kot so na primer prijazni gostitelji v planinskih kočah in na planšarijah, na avstrijskem Koroškem oblečeni v noše, t. i. dirndle. Številni macesnovi gozdovi v Visokih Turah ponujajo še posebno »mehak« in svež gorski zrak. V Delah, kjer je starejša gospa nudila prenočišče, je bila posebnost omarica pasto za čiščenje čevljev in krtačo, da si planinec lahko očisti planinske čevlje.

Reka Soča po lepoti neprekosljiva

Iz Tromeje gre pešpot v Kranjsko Goro, čez Vršič do izvira reke Soče in ob reki Soči po poti soške fronte. »Reka Soča je zame še vedno tista edinstvena, ki kroji celotno Alpe Adria Trail. Naj bo povsod še tako lepo, tu je zagotovo najlepše,« je prepričljiva Jelka Snedic. Naprej po poti na Kolovrat je ogleda vreden vojaški muzej na prostem, kot še priporoči ... Pravzaprav bi »naša pohodnica« Alpe Adria Trail priporočila za poročno potovanje, vsaj sama bi tako izbrala, če bi le lahko čas zavrtela nazaj. »Poti so zveste in zmeraj počakajo pohodnike. Zato Alpe Adria Trail priporočam iz srca in sem prepričana, da ljubiteljev lepe narave ne bo razočarala.«