Uši in druga svetovna vojna

Ali veste, da so imele uši pomembno vlogo v drugi svetovni vojni? Zaradi njih se je spreminjala vojna sreča na velikanskih bojiščih. Včasih že odločilen vpliv uši je onemogočil švicarski kemik Paul Müller, ki se je rodil 12. januarja leta 1899.

Paul Müller je leta 1939 odkril DDT, to je organska substanca, ki hitro ubija žuželke in ima malo škodljivih učinkov na rastline in sesalce. Njena proizvodnja je bila tudi poceni. Leta 1948 je prejel Nobelovo nagrado za medicino.

Švicarji so začeli DDT takoj uporabljati proti hroščem, zmagovito pot čudežnega praška pa je snov začela leta 1942, ko so jo začeli Američani izdelovati za svoje vojake. Ko so se naslednje leto izkrcali v Italiji, je v Neaplju izbruhnila epidemija tifusa, bolezni, ki je v zgodovini vojn zahtevala več žrtev kot orožje. Tifus je v prvi svetovni vojni spremenil potek vojne na ruski in balkanski fronti, to pa bi se lahko ponovilo tudi na italijanski fronti v drugi svetovni vojni. Američani so z DDT-jem uničili uši in tako tudi zavarovali prebivalce Neaplja. Tako se je prvič zgodilo, da je kemijsko sredstvo ustavilo zimsko epidemijo tifusa.

Tifus so imeli za zimsko epidemijo zato, ker je izbruhnil pozimi, ko so se ljudje zaradi mraza manj umivali in preoblačili in so imele zato uši idealne pogoje za razmnoževanje. Podobno kot v Italiji je Američanom uspelo s pomočjo DDT-ja zajeziti tifus oziroma prenašalca uši tudi leta 1945 na Japonskem.

Po drugi svetovni vojni so začeli DDT uporabljati v poljedelstvu. Občutno so zmanjšali škodo, ki so jo povzročale žuželke, vendar so se kmalu razvili novi, odpornejši rodovi žuželk. Začel se je začarani krog. Človek je izumljal nova in nova sredstva za zatiranje žuželk, žuželke pa so se vedno prilagodile. DDT so množično uporabljali nekaj desetletij, potem pa se je izkazalo, da je velik onesnaževalec okolja in so zato njegovo uporabo prepovedali ali pa vsaj močno omejili.

Iskrice in izreki

So mrtveci, ki bi jih bilo treba še enkrat ubiti. (Bigot)

Če si v Rimu, se obnašaj kot Rimljan. (Alex Garland: Obala)

Če nimaš lastnega sija, te sij drugih ne bo osvetlil. (Boetij)

Ljubezen se rodi, živi in umre v očeh. (William Shakespeare)

Smeh ni greh

Na zabavi fant vztrajno osvaja dekle. Med drugim se ji pohvali, da je matematik. Dekle: »Potem boš pa razumel, če ti povem, da ne računaj name.«

Gost za točilnim pultom je nepopisno začuden, ko zagleda dve popolnoma enaki natakarici. Ko mu pojasnita, da sta enocelični dvojčici, vzklikne: »A vse štiri?«

»Ti je žena res obljubila, da te ne bo več zmerjala zaradi pijančevanja?« »Je. Sporazumela sva se, da jaz ne bom več pil, ona pa me ne bo več zmerjala.«

Ko stopata prijatelja z nabito polnega avtobusa, se eden nikakor ne more nehati smejati. »Kaj pa je tako smešnega?« »Smešnega ni nič, vendar bi se tudi ti smejal, če bi v gneči sosed pomotoma vtaknil svojo listnico v tvoj žep.«