Čisto okolje je tudi naša pravica

Večina se zaveda, da je zdravo življenjsko okolje pomembna vrednota. Tako pomembna, da je zapisna v ustavi in številnih dokumentih, ki govorijo o človekovih pravicah.

O skrbi za okolje se učijo že najmlajši v vrtcih, različne institucije pa skrbijo, da na to ne bi pozabili niti odrasli. A življenje ne poteka vedno po pravilih in denar, brezbrižnost in še kaj imajo mnogokrat večjo moč kot želje in zakoni.

To smo prav gotovo premišljevali tisti, ki smo bili prejšnji teden zbrani na zboru krajanov v Stražišču. Predstavniki Civilne iniciative za zeleno Stražišče so obupani opisovali svoj boj za rešitev okolja in ljudi, ki živijo v Lazah in delu Stražišča. To še zdaleč ni le kanalizacija, za katero tudi strokovnjaki priznavajo, da je neprimerna, pač pa je problemov veliko. Pretreseni domačini so pripovedovali o nočnem hrupu in prevozih s težkimi tovornjaki, o sivih oblakih na jutranjem nebu, kazali barvo vode pred industrijsko cono in pod njo, se pritoževali nad smradom in se seveda upravičeno spraševali, kdaj bodo vendarle pričakali odgovor na vprašanje, kdo je tisti, ki vse to povzroča, in zakaj ni nikogar, ki bi za to odgovarjal.

Seveda so vsi vedeli, da obstajajo inšpekcijske službe, da so inšpektorji v preteklosti odredili tudi že nekaj sankcij, toda njihovo življenje se zato zadnja leta ni bistveno spremenilo. V Lazah je še vedno industrija, ki si je ne želijo in zaradi katere tudi protestirajo v obliki civilne iniciative ter zadnja leta tudi s pomočjo okoljevarstvene organizacije Alpe Adria Green.

Prav z njihovo pomočjo so svojo upravičeno skrb za okoljsko škodo že dokazovali in še vedno dokazujejo tudi na upravnem sodišču. Žal pa to še zdaleč ne pomeni, da bi se zadeve, zaradi katerih protestirajo, začele hitreje urejati.

Po torkovem zboru krajanov se jim je prižgala iskrica v daljavi. Ne le zato, ker bi šest sprejetih sklepov, s katerimi so novemu županu kranjske občine Matjažu Rakovcu in občinski upravi naložili, da razmisli o njihovih predlogih za rešitev Laz, pač pa zato, ker je peščica vztrajnih članov civilne iniciative in krajanov Laz prvič po vseh letih boja za to, kar jim pripada in je zapisano tudi v ustavi, dobila občutek, da so bili tudi preostali krajani Stražišča in novi župan odločno na njihovi strani. In da se vsi skupaj zavedajo dejstva, da čisto okolje mora biti tudi v praksi človekova pravica. Ne le za nas, tudi za naše potomce.