Čas se zdi prepočasen za tiste, ki čakajo

Ki čakajo v vrsti na blagajni, v koloni vozil, pri zdravniku. In iščejo zato kdaj tudi bližnjice. Kot na primer v ambulanti nujne medicinske pomoči v primeru, ko nujne pomoči dejansko ne potrebujejo. Z razlogom, kdaj tudi izgovorom, da so pri izbranem osebnem zdravniku dolge čakalne vrste, da je telefonska številka za naročanje pri izbranem pogosto zasedena. Morda tudi zato, ker v današnji družbi nimamo več potrpežljivosti ali pa nam je ta vzeta, ker nas na vsakem koraku priganja čas. Ali pa, kot je oni dan rekel neki gospod, da vsi vplačujemo v javno zdravstvo, zato nam mora biti to dostopno na vsakem koraku v vsakem času, ne glede na nujnost.

Na čas lahko pogledamo tudi drugače. Pri oživljanju človeka štejejo sekunde. Te so neprecenljive – in takšne sekunde štejejo v ambulantah nujne medicinske pomoči. Morda bi, preden stopimo v ambulanto nujne medicinske pomoči zato, ker se nam je v ušesih nabralo preveč masla in želimo izpiranje ali pričakujemo pregled površinskih ran, pomislili, da se je za nekega človeka ravno v tistem trenutku ustavil čas. In da se bo ta njegov čas brez hitre strokovne pomoči lahko iztekel za vedno.

V ambulantah nujne medicinske pomoči se je nekako »porušil« sistem. Nujna pomoč vključuje oživljanje, storitve za ohranjanje življenjskih funkcij in za preprečitev hudega poslabšanja zdravstvenega stanja nenadno obolelih, poškodovanih in kronično bolnih. V ambulanti nujne medicinske pomoči Zdravstvenega doma Jesenice ocenjujejo, da imajo nujnih približno trideset odstotkov pregledov, kar petdeset odstotkov pacientov pa bi se lahko v roku 24 ur obrnilo na izbrane zdravnike. Deset odstotkov pacientov obravnavajo, ker nimajo izbranih zdravnikov, na primer turiste ali osebe brez urejenega zavarovanja. Deset odstotkov pa jih po njihovih ugotovitvah sploh ne potrebuje zdravstvene obravnave, ko gre denimo za odrgnine ali pa pike žuželk (v primerih, ko ne gre za alergijske reakcije, ki potrebujejo takojšnjo pomoč).

Osnovno zdravstvo Gorenjske se je odločilo za zaračunavanje nenujnih storitev. Te predstavljajo le manjši del vseh nenujnih obravnav v nujni medicinski pomoči (na primer odstranjevanje klopa, posledice alkoholnega opoja, vraščene nohte, predpisovanje rednih terapij ...), za ukrep pa imajo pravno podlago.

Pogledi so različni, v demokratični družbi seveda dopuščeni. Naj povzamem samo misel Paula Coelha, da »življenje ni narejeno iz želja, temveč iz dejanj vsakogar izmed nas«. V času, ki ga živimo.