Na odprtju razstave Magična narava / Foto: Mojca Pintar

Vse magije narave

V sredo so v Infocentru Triglavska roža odprli razstavo naravoslovne fotografije Magična narava.

Bled – V razstavišču TNP je na ogled razstava najboljših fotografij mednarodnega fotografskega natečaja naravoslovne fotografije z naslovom Magična narava 2017. Natečaj je organiziralo Združenje naravoslovnih fotografov Slovenije v okviru evropskega projekta Life Naturaviva »Biodiverziteta – umetnost življenja«.

Zmagovalne fotografije so bile izbrane iz bogatega in zelo raznolikega nabora, saj je na fotonatečaj z vsega sveta prispelo kar 3932 fotografij 270 avtorjev, od tega iz Slovenije 686 fotografij 46 avtorjev.

Strokovna žirija v sestavi Davorin Tome, Marjan Artnak (Slovenija), Pierluigi Rizatto (Italija) in Gunther Riehle (Nemčija) je najboljše fotografije izbirala v šestih tekmovalnih kategorijah: sesalci, ptice, ostale živali, svet rastlin, naravna pokrajina ter človek in narava. »Fotografije, ena boljša od druge, so se ves dan vrstile pred nami. Naša naloga je bila izbrati najboljše in najboljšega fotografa. Pogosto nam je bilo pri odločitvi, katero izločiti in katero ne, težko, a v vsaki kategoriji je bilo prostora le za deset najboljših. Vodilo nas je prepričanje, da dobra razstava ali knjiga nastaneta le takrat, ko moraš zaradi omejenega prostora izločiti tudi zelo dobre fotografije,« je o izboru najboljših zapisal Davorin Tome.

Podeljeni sta bili dve najvišji priznanji, naravoslovni fotograf leta 2017 in naravoslovni fotograf leta Slovenije 2017, ter posamezna priznanja za zmagovalce posameznih šestih tekmovalnih kategorij. Naravoslovni fotograf leta je tako postal Bernt Osthus (Norveška) za fotografijo Golden Capercaillie, naravoslovni fotograf leta Slovenije pa Matej Vranič za fotografijo z naslovom 1000 Frogs. Sicer je cilj projekta Life Naturaviva, ki ga izvaja deset partnerjev iz vse Slovenije, ljudem predstaviti biodiverziteto in njen pomen. Ena izmed metod za dosego ciljev projekta je tudi predstavljanje biodiverzitete s pomočjo izpovednih naravoslovnih fotografij.

Ob odprtju razstave je zbranim vodja natečaja dr. Davorin Tome iz Nacionalnega inštituta za biologijo v krajšem predavanju na primeru ptic pokazal, kako nastane kvalitetna naravoslovna fotografija. Razstava bo v Infocentru Triglavska roža Bled na ogled do 18. februarja, vsak dan med 8. in 16. uro.