Nadobudna mlada smučarja prostega sloga sta se brez strahu podala na grbine v snežnem parku. / Foto: Tina Dokl

V svet smučanja prostega sloga

Smučarska zveza Slovenije je letošnjo smučarsko sezono prvič organizirala akcijo Smučajmo Freestyle, katere glavni namen je promocija in popularizacija smučanja prostega sloga med mladimi.

Krvavec – Akcija Smučajmo Freestyle poteka celotno sezono na številnih slovenskih in tudi tujih smučiščih devet sobot. Prvi tovrstni dogodek so pripravili 22. decembra na smučišču Krvavec, drugi je potekal minulo soboto na istem smučišču, naslednjega načrtujejo 12. januarja na avstrijskem smučišču Flachau­winkl. Akcija je namenjena predvs­em otrokom z osnovnim smučarskim znanjem in tudi tistim dobro nasmučanim mlajšim navdušencem ter njihovim športno naravnanim staršem in spremljevalcem.

Marko Klančar, vodja otroškega programa za prosti slog na Smučarski zvezi Slovenije, pojasni, da je udeležba v akciji brezplačna, vsak udeleženec mora sam poskrbeti le za prevoz do smučišča in nazaj ter nakup smučarske vozovnice: »Z našimi licencirani trenerji, predvsem pa v družbi najboljših reprezentantov in tudi naših najmlajših tekmovalcev, boste lahko naredili prve korake v svetu smučanja prostega sloga. Na atraktiven, zabaven in v prvi vrsti varen način se boste spoznavali s snežnim parkom, progo za smučarski kros, grbinami, ob novozapadlem snegu pa se boste vsekakor zapodili tudi v puhast pršič.«

V soboto na smučišču Krvavec vremenske razmere niso bile najbolj ugodne, zato sta se od desetih prijavljenih otrok akcije udeležila le dva nadobudna smučarja prostega sloga. Pridružili so se jima trije tekmovalci, ki sodijo v sam vrh smučanja prostega sloga: Žiga Kovačič, Jošt Klančar in Matic Lovko, nad njimi pa je kot trener bdel sogovornik Marko Klančar. V snežnem parku so izvajali atraktivne in adrenalina polne trike ter akrobacije, drseli po drsnih objektih, smučali naprej in nazaj. »Opažamo, da se veliko otrok poda v snežne parke, kar pomeni, da jim je zanimivo. Tudi starši na to disciplino gledajo drugače, ne zdi se jim več tako nevarna in zato je sprejemljiva za njihove otroke. Z akcijo jih želimo še dodatno ozavestiti, da je smučanje prostega sloga enako varno kot klasično smučanje, saj s treningi in vajo mladi pridobijo veščine, potrebne za naše smučanje,« pove Klančar in nadaljuje: »Podprtost tega športa je žal manjša, kot bi si jo želeli. Tudi slovenski snežni parki, imamo jih na Voglu, Rogli, Krvavcu, Kopah in Cerknem, so premalo urejeni, prostorsko omejeni in namenjeni le začetnikom, zato izkušeni smučarji prostega sloga ne morejo izvajati zahtevnejših trikov. Vseeno je naš cilj pridobiti nove člane, ki bi se pridružili enemu izmed klubov prostega sloga v Celju, Ljubljani, Kamniku in Kranju; in v nadaljevanju tudi tekmovalce, ki bi se resno lotili treningov in se udeleževali tekmovanj.«

Klančar še pojasni, da so za osnove smučanja prostega sloga najprimernejše t. i. twintip smuči, ki so na obeh koncih zakrivljene v špico in omogočajo smučanje naprej in nazaj, prve korake pa lahko brez težav naredite tudi z alpskimi smučmi. »Smučanje prostega sloga zahteva manj smučarske opreme, kot jo zahteva klasični alpski slog, zato sodi med cenejše smučarske športe,« je zaključil.