Članice KTD Pod Krivo jelko z veseljem postrežejo z domačimi dobrotami, tokrat je bila na meniju zaseka. / Foto: Primož Pičulin

Z baklami do Krive jelke

Kulturno-turistično društvo (KTD) Pod Krivo jelko iz Dupelj je v soboto organiziralo tradicionalni nočni pohod do Krive jelke.

Zgornje Duplje – Že osemnajstič so se pohodniki odpravili na nočni pohod do Krive jelke po znameniti poti, ki jo skozi celo leto obiščejo številni sprehajalci. Lani se jih je po poti, ki iz vasi Duplje vzame okoli štirideset minut časa, odpravilo več kot 16 tisoč, kakšno leto ta številka seže tudi do dvajset tisoč. Do mesta, kjer se razprostira peščena jasa, vodi skozi Udin boršt široka, lahko prehodna in urejena pot, kar je še kako pomembno na nočnem pohodu. Takrat si pohodniki pot osvetljujejo z baklami, kar da pohodu še dodaten čar.

Letos je bilo vreme pohodnikom zelo naklonjeno, temperature so segale le nekaj stopinj pod ledišče, zvezde so se na jasnem nebu dobro videle, le veter je malo zapihal, kar je ponagajalo odprtemu ognjišču sredi prizorišča. A za požarno varnost je kot vsako leto doslej poskrbelo okoli dvajset gasilcev iz Prostovoljnega gasilskega društva Duplje. V vseh letih še ni prišlo do nobene večje nesreče, saj se pohodniki obnašajo odgovorno, so povedali. Pohodnike so na cilju počakale članice Kulturno-turističnega društva Pod Krivo jelko, ki so jim postregle čaj, kuhano vino in šilce žganja, posebna poslastica pa je bila zaseka na kruhu, ki so ga spekle dupljanske gospodinje. Franc Ravnikar s turistične kmetije Trnovc je poskrbel za krompir, kuhan v kotlu. Pohod je obogatil nastop kolednikov iz Folklorne skupine Društva upokojencev Naklo, ki so svoj koledniški pohod začeli ob postavitvi jelke v Naklem, zaključili pa pod Krivo jelko. Prišli so tudi sveti trije kralji, v katere so se preoblekli kar člani KTD Pod Krivo jelko.

Kot je dejal predsednik društva Pod Krivo jelko, sicer tudi župan Naklega Ivan Meglič, je bila letos udeležba na pohodu skoraj rekordna. Pohodnikov je bilo blizu tisoč, večinoma so prišli domačini, precej pa jih je bilo iz okoliških vasi, tudi iz Kranja, Kokrice, Golnika.