Z avtom čez Bajkal

Leta 1924 umre Hugo Stinnes, eden najbogatejših Evropejcev svojega časa, veleindustrijalec, imenovan tudi Ruhrski baron. Začne se boj za dediščino. Mati prepusti podjetje sinovoma, hčerka Clärenore, ki je bila očetova desna roka in zaupnica, pa v podjetju ni več zaželena.

In Clärenore, rojena 1901 v Mühlheimu, majhna in ljubka, dobra dirkačica, izjemna poznavalka avtomobilov, zmagovalna voznica na relijih, sklene, da bo prva ženska, ki bo obvozila svet. V družini je veljala za črno ovco in za pot ni dobila niti ficka. Denar – sto tisoč rajhsmark – so prispevali sponzorji, kot so Bosch, Aral, Varta, Continental in drugi. Avto – serijska limuzina znamke Adler. V ekspediciji sta bila še dva mehanika in znani kamerman in fotograf Šved Carl-Axel Söderström. V spremljevalnem vozilu so bili nadomestni deli, gume, tri pištole, proviant, šotor in kanistri za bencin. Clärenore je poleg maternega jezika govorila še angleško, francosko, špansko in švedsko. Pot je vodila čez Balkan proti Moskvi. V Rusiji se je skujal najprej en mehanik, nato še drugi. V Irkutsku je bilo 53 stopinj pod ničlo. Od dveh možnosti – čakati nekaj mesecev ali peljati čez zamrznjeno Bajkalsko jezero – je Clärenore izbrala drugo. Tretji poskus – 12. januar 1928.

Pod avtomobilom so morali zakuriti, da se je olje segrelo. Po treh urah vratolomne vožnje čez pokajoči led in škrbine sta dosegla nasprotni breg v sredini petdeset kilometrov širokega in 650 kilometrov dolgega jezera. In Clärenore je Carlu-Axlu predlagala, da sta »na ti«. V Pekingu sta se znašla pred zaprtimi mestnimi vrati. Nato sta odplula na Japonsko in od tam s tovorno ladjo v Peru. Sledila je Srednja Amerika in 28. maja 1929 so jima priredili triumfalni sprejem v New Yorku, v Beli hiši ju je sprejel predsednik Hoover. Po 25 mesecih in 49.244 prevoženih kilometrih skozi 23 držav sta se 24. junija zmagoslavno pripeljala v Berlin.

Carl-Axel se je ločil in se poročil s Clärenore. Leta 1931 je izdal knjigo s številnimi fotografijami: V avtu skozi dva svetova. Na južnem Švedskem sta zakonca upravljala veliko kmetijo, dobila tri otroke in vzgojila še nekaj rejencev. Carl-Axel je umrl leta 1976, Clärenore pa se je do smrti leta 1990 večkrat vračala v majhno leseno hišico, ki jo je imela ob Moseli.

Kislo zelje z belim fižolom – recept iz Mühlheima

Za 6–8 oseb potrebujemo: 750 g svinjskega mesa – trebuševine, 750 g kislega zelja, 750 g krompirja, 250 g suhega belega fižola, 125 g mesnate slanine, 2 lovorova lista, sol, poper, gorčico.

Fižol namočimo čez noč. Nato ga s svinjino vred eno uro kuhamo v vodi, v kateri se je namakal. Dodamo sol in poper, kislo zelje in lovor, zalijemo z litrom vode ter kuhljamo še približno dobro uro, da se fižol popolnoma zmehča. Slan krompir v kosih skuhamo posebej. Slanino zrežemo na kocke, jo prepražimo in s krompirjem vred dodamo enolončnici. Preden ponudimo, vzamemo svinjino iz lonca in jo z gorčico postrežemo na posebnem krožniku. Nekaterim bolj prija, da meso zrežejo na manjše kocke in jih nato stresejo nazaj v enolončnico.

Pa dober tek!