Nagrajenci za posebne rejske dosežke (v drugi vrsti) – Mirko Rimahazi, Gregor Ročnik, Slavko Studen, Matej Purgar in Miroslav Petrovič – skupaj s podeljevalci priznanj Tadejo Kvas Majer, Aleksandro Pivec, Ireno Rogelj in Gašperjem Napotnikom.

Krave z življenjsko mlečnostjo sto ton mleka

Društvo rejcev črno-belega goveda v Sloveniji je v soboto na občnem zboru na Rodici nagradilo rejce za posebne rejske dosežke in rejce devetnajstih črno-belih krav, ki so v zadnjem letu presegle življenjsko mlečnost sto tisoč kilogramov mleka.

Rodica – Po podatkih, ki jih je zbrala dr. Marija Klopčič, strokovni vodja društva, ki je tudi priznana rejska organizacija za črno-belo pasmo goved v Sloveniji, je doslej življenjsko mlečnost sto tisoč kilogramov mleka preseglo 127 črno-belih krav; 91 krav je potomk slovenskih bikov, 31 krav potomk tujih bikov, pet krav pa je iz naravnega pripusta. Prva krava, ki je za časa življenja dala več kot sto tisoč kilogramov mleka, je bila krava Vera iz črede Antona in Jureta Zidarja iz Ribnice, ki je to mejo presegla že 1994. leta. V zadnjih treh letih je v »klub + 100« vsako leto vstopilo več kot deset krav, letos je bilo takih 19, kar je bilo največ doslej. Med 19 kravami jih je bilo devet s širšega gorenjskega območja, njihovi rejci so Damjan Zore iz Zgornjih Pirnič, Slavko Studen iz Zaloga pri Cerkljah (dve kravi), Marko Orehovec iz Zgornjega Motnika, Nejc Dolenc iz Vrbenj, Bojan Svetelj iz Srednje vasi pri Šenčurju, Marjan Sajovic s Suhe pri Predosljah in Primož Logar iz Gorič (dve kravi). Med vsemi kravami iz gorenjskih hlevov je največ mleka na dan v življenjski dobi dala krava Trava iz hleva Slavka Studena, njeno povprečje je 30,52 kilograma na dan. Največ maščob je vsebovalo mleko krave Bimbe 52, ki je last rejca Primoža Logarja, povprečje je bilo 4,70 odstotka, največ beljakovin pa mleko krave Ciprese iz črede Marjana Sajovica, povprečje je bilo 3,79 odstotka. Krava Cota 21 iz hleva Bojana Svetelja je življenjsko mlečnost sto tisoč kilogramov mleka presegla pri 17 letih starosti, krava Trava iz hleva Slavka Studena pa pri dobrih devetih letih. In še zanimivost: evropska rekorderka je črno-bela krava z nizozemske kmetije z življenjsko mlečnostjo 200.111 kilogramov mleka, svetovna rekorderka pa krava s kanadske kmetije, ki je za časa življenja dala 216.819 kilogramov mleka.

Na občnem zboru so podelili tudi nagrade za rejske dosežke – rejcem za najboljše črede po mlečnosti v lanskem letu ter za najboljšo prvesnico in najboljšo kravo. Na lestvici čred po mlečnosti je bila lani na prvem mestu čreda Slavka Studena iz Zaloga pri Cerkljah s povprečjem 13.855 kilogramov mleka na kravo, na drugem mestu čreda Gregorja Ročnika iz Šaleške doline s povprečjem 12.236 kilogramov in na tretjem mestu Matej Purgar iz Podbrezij, ki je v svoji čredi črno-belih krav dosegel povprečje 12.185 kilogramov. Najboljša prvesnica je bila lani iz hleva rejca Mirka Rimahazija iz Spodnjih Gorij, najboljša krava pa iz črede Miroslava Petroviča iz območja Maribora.

Rejcem so priznanja podelili ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Aleksandra Pivec, generalna direktorica direktorata za kmetijstvo Tadeja Kvas Majer, prodekanja Biotehniške fakultete v Ljubljani Irena Rogelj in predsednik društva Gašper Napotnik.