Učenci OŠ Škofja Loka-Mesto s svojo zastavo / Foto: arhiv šole

O prijateljstvu

Učenci OŠ Škofja Loka-Mesto so na natečaju Zastava dežele Domišljije zasedli drugo mesto. Njihova zastava kaže na pomen prijateljstva ter sproščene igre nekoč in danes.

Natečaj, na katerem je sodelovalo 26 šol iz Slovenije in zamejstva, sta razpisala založba Beletrina in Balassijev inštitut, ki skrbi za promocijo madžarske kulture. Osnova za ustvarjanje je bilo mladinsko delo Dečki Pavlove ulice madžarskega pisatelja Ferenca Molnárja. Skupina učencev 7. in 8. razreda OŠ Škofja Loka - Mesto je pod mentorstvom učiteljic Maje Reven in Petre Jerovšek najprej prebrala knjigo, ki je prvič izšla leta 1906. Ob pogovoru o vrednotah, ki jih knjiga prinaša, so se potem rojevale ideje o zastavi dežele Domišljije, v kateri se igrajo dečki, je razložila Petra Jerovšek.

Knjiga o dečkih iz Budimpešte pripoveduje zgodbo o odraščanju in žrtvovanju za skupno dobro ter je po prepričanju Petre Jerovšek aktualna tudi za današnje najstnike. Njihova zastava, ki je nastala na podlagi pogovora o knjigi, tako kaže na pomen prijateljstva in sproščene igre nekoč in danes. Eno stran zastave so navdihnili predmeti, pojmi in prostori iz knjige, pri čemer so vse uporabljene materiale skrbno izbrali iz nabora tistih, ki so jih imeli na voljo tudi liki iz romana. Dečki na zastavi se igrajo na naslovni ulici in simbolizirajo prijateljstvo, ki so ga učenci začutili ob branju, je razložila Petra Jerovšek. Na drugi strani zastave pa so se osredotočili na sedanji čas, saj so na fotografijah prikazali prosti čas, kot ga mladi preživljajo danes. »Fotografije so posneli sodelujoči učenci; to tudi sicer pogosto počnejo, saj jih objavljajo na družabnih omrežjih.« Kot osrednji simbol so oblikovali žogo, ki povezuje sodobni in pretekli svet otrok, sodobne in stare igre. »Med igro otroci tudi danes tkejo prijateljstva in se učijo za življenje,« je še dodala Petra Jerovšek.

Tako kot ostali nagrajenci natečaja so se učenci OŠ Škofja Loka-Mesto novembra udeležili knjižnega sejma v Ljubljani in si ogledali predstavo Časovno potovanje okoli placa, ki jo je navdihnila Molnárjeva knjiga, preizkusili so se tudi v starih igrah. »Spomladi bodo nagrajeni še z udeležbo na ustvarjalnih delavnicah Balassijevega inštituta, zastava pa bo v njihovih prostorih razstavljena februarja 2019. Takrat bodo organizatorji Molnárjevi knjigi posvetili tudi literarni večer.«