Na razstavi Veronikin nakit in lepotilni pribor so avtorice Tatjana Hlačer, Tatjana Taja Legat Lokar in Polona Zajc predstavile iz gline izdelane obeske in ogledalca z Veronikino podobo.

Lepotilni pribor Veronike

V Hiši keramike so pokazali, kaj imajo skupnega glina, rokodelstvo in v kamniškem Malem gradu zakleta grofica Veronika.

Kamnik – Legendo o skopuški Veroniki je davno tega opisal že Janez Vajkard Valvazor in Veronika s kačjim repom, ki še danes čaka na svojega odrešitelja v globinah malograjskega hriba, je že vrsto let simbol Kamnika in ima svoje mesto tudi v kamniškem grbu, zgodbi pa so se letos posvetile tudi tri keramičarke in lončarke iz Hiše keramike – Polona Zajc, Tatjana Hlačer in Tatjana Taja Legat Lokar.

»Gre za projekt Srca Slovenije z naslovom Zgodbe rok in krajev, katerega rdeča nit so lokalne zgodbe, in ker smo si vse želele izdelovati nakit, smo izbrale zgodbo kamniške Veronike in v povezavi s tem izdelale kolekcijo nakita in lepotilnega pribora. Veronike nismo želele upodobiti na klasičen način, kot jo lahko vidimo denimo v grbu, ampak smo si želele poudariti njeno ženstvenost, njen karakter, jo ne nazadnje tudi povzdigniti v njeni lepoti. Zato je naša Veronika bolj okrogla, bolj kraljevska, tudi bolj pogumna. Izdelati tak nakit, kot smo si ga zamislile v glini, je bil prav poseben izziv, zaradi številnih detajlov,« nam je na odprtju razstave t. i. eksperimentalnega oblikovanja v glini povedala ena od avtoric in predsednica KUD Hiša keramike, zakaj pa ne majolka Tatjana Hlačer.

V procesu ustvarjanja, ki še zdaleč ni končan, so avtorice za vse predmete izdelale kalupe, saj so prepričane, da bi bili njihovi predmeti, povezani z Veroniko, tudi primeren kamniški turistični spominek.