Meissenski porcelan je danes svetovno znan.

Skodelica za tisoč evrov

Meissen (1)

Ali pa morda naprstnik za šivanje za sto petdeset evrov. »Super cena, trenutno znižana,« razlaga prodajalka in kaže na podrobnosti, detajle, trenutek, ki je ujet v naslikani prizor na naprstniku, in se dotakne njegovega pozlačenega roba ...

Podobna in višja je bila tudi cena za izjemno slikovite božično-novoletne okraske za jelke – za enega, seveda. Med »ugodno ponudbo« je bil tudi čajnik, poslikan z rdečimi cveticami, znižan s tisoč dvesto na (samo) petsto evrov; pa seti štirih čajnih skodelic z zlato obrobo in moderno podobo, ki so se prodajali za ceno blizu dveh tisočakov – lahko pa tudi za bistveno več ... Najmanjši obesek za verižico je lahko dvesto evrov, obstajajo pa tudi kosi – figure in figurice na primer – s ceno petnajst tisočakov in več. Te pa, pravijo, sploh izdelujejo le po naročilu.

Govorimo seveda o t. i. belem zlatu, o porcelanu. In to ne o »kar nekem« porcelanu, ampak o nemškem, svetovno znanem meissenskem porcelanu, ki smo ga doživeli skozi obisk hiše porcelana Erlebniswelt Haus Meissen v najstarejšem mestu Saške Meissnu, ki ga lahko obiščete tudi, če vas pot kdaj zanese v Dresden, saj leži v njegovi bližini.

Samo mesto ima zelo zanimivo zgodovino. V starem delu mesta lahko popijete kavo, pojeste kaj tradicionalnega v restavracijah ali pa se enostavno odločite le za obisk vinskega bara. In ravno vino je tisto, po katerem je Meissen tudi poznan. Pravijo celo, da naj bi se na Saškem vinska kultura in vinogradništvo rodila ravno tu, v zibelki Saške.

(Nadaljevanje prihodnjič)