Del uredniškega odbora Pasijonskega almanaha (od leve): Jože Štukl, Agata Pavlovec, Franc Križnar in Jernej Tavčar

Širi zavest o pasijonski dediščini

Izšel je že drugi Pasijonski almanah, mednarodna publikacija, ki širi zavest o Škofjeloškem pasijonu v širšem evropskem prostoru.

Škofja Loka – Lani je izšla prva številka Pasijonskega almanaha, namenjenega objavljanju izvirnih znanstvenih, strokovnih in poljudnih prispevkov o pasijonski dediščini ne le z domačega, temveč tudi s širšega evropskega prostora. Lanski zbornik je segel predvsem v soseščino, na Hrvaško, avtorji so se posvetili tamkajšnji pasijonski dediščini, »žudijam«, varuhom božjega groba. Letošnji zbornik je že bolj mednaroden, saj vključuje prispevke iz petih držav, poleg slovenskih in hrvaških avtorjev objavljajo tudi španski, malteški in nizozemski. Župan Miha Ješe ob izidu poudarja ambicijo, da almanah postane osrednja publikacija združenja Europassion, ki združuje evropska pasijonska mesta.

Drugo številko zbornika sta v Škofji Loki predstavila urednika Jože Štukl in France Križnar. Na 182 straneh prinaša petnajst prispevkov. Med njimi so članki tujih avtorjev: španska o verskem turizmu in o pasijonski igri v mestu Essparreguera, malteški o tamkajšnjem tradicionalnem praznovanju velikega tedna in velike noči, nizozemski o nemških pasijonih, ki jih je med 3500 v svetu kar okoli dvesto, hrvaški pa o festivalu »žudije« iz Vodic v Mariji Bistrici. Domači avtorji pa pišejo o letošnji udeležbi na evropskem forumu o praznovanju velikega tedna in velike noči v španski Luceni (Jože Štukl, Jernej Tavčar), kjer so Ločani dobili priložnost, da se pridružijo turističnemu produktu Caminos de Passions in na ta način povečajo prepoznavnost Škofjeloškega pasijona v evropskem prostoru. Jože Štukl poroča o lanskem in letošnjem sodelovanju na kongresu Europassiona (leta 2020 bo kongres gostila Škofja Loka). Franc Križnar analizira glasbeno vrenje na Slovenskem stoletja pred Škofjeloškim pasijonom (v 16. in 17. stoletju) v vojvodini Kranjski, pod naslovom Z ognjem duha pa piše tudi o izboru pesmi iz Ribniškega pasijona, ki so letos izšle na zgoščenki. Ribniški pasijon je poseben, ker je zgrajen na rok in pop glasbi. Ribniški pasijon, ki je letos gostoval tudi v Škofji Loki, v publikaciji predstavlja Helena Ilc. V Škofji Loki pa je od letos nova Romualdova pot, ki obiskovalca s pomočjo aplikacije na tablici ali pametnem telefonu vodi po postajah Škofjeloškega pasijona in škofjeloških značilnostih. O njej v zborniku piše Katja Štucin, aplikacijo pa predstavljata Marko in Petra Pleško. O tem, kako razume oznanilo pasijona, pa lahko beremo prispevek predstojnika škofjeloškega kapucinskega samostana Jožka Smukavca.

Na predstavitvi zbornika sta sodelovala tudi gosta iz Hrvaške: Luka Lipić, ki je predstavil »žudije«, in fotograf Šime Strikoman z milenijskim projektom fotografije vseh dosedanjih »žudij«.