Tri mesece iskali denarne mule

Tudi Slovenija je od 1. septembra do 30. novembra sodelovala v mednarodni akciji poostrenega boja proti denarnim mulam in pranju denarja.

Ljubljana – Slovenska policija in državno tožilstvo sta zadnje tri mesece sodelovala v četrti mednarodni operaciji poostrenega boja proti denarnim mulam in nezakonitemu ustvarjanju dobičkov v povezavi s pranjem denarja. Cilj mednarodne akcije, ki sta jo koordinirala Europol in Eurojust, je bil boj proti izkoriščanju t. i. denarnih mul, ki kriminalnim združbam pomagajo oprati milijone evrov umazanega denarja. V njej je sodelovalo kar 22 držav, večina iz Evropske unije, poleg njih pa še ZDA, Avstralija in Švica.

Sodelujoče policije so v okviru usklajenih ukrepov proti pranju denarja odkrile 1504 denarne mule, kar je vodilo do prijetja 168 denarnih mul in 140 organizatorjev. Uvedenih je bilo 837 kriminalističnih preiskav, številne izmed njih še potekajo. S prijavami 26.376 transakcij, ki so jih izvedle denarne mule, je pomagalo več kot tristo bank, dvajset bančnih združenj in drugih finančnih institucij, s čimer so preprečili škodo v višini 36,1 milijona evrov.

Slovenska policija je skupno preiskovala 32 denarnih mul, ki so na svoje račune neupravičeno prejele denarna sredstva, ki izvirajo iz kaznivih dejanj v skupni višini 2,8 milijona evrov. Policiji je v sodelovanju z Uradom RS za preprečevanje pranja denarja (UPPD) in slovenskimi bankami uspelo začasno zaustaviti 970.000 evrov. V času preiskovanja sta bila prijeta dva storilca, podanih je bilo tudi 22 predlogov za mednarodno pravno pomoč.

Denarne mule so posamezniki, ki jih kriminalne združbe, pogosto ne da bi se tega zavedali, uporabijo za pranje denarja, da bi prikrile njegov nezakoniti izvor. Denarne mule nasedejo obljubam o lahkem zaslužku in tako v imenu drugih prenakazujejo ukradena sredstva med različnimi računi, pogosto v različnih državah, v zameno pa se jim običajno ponudi del sredstev, ki jih nakazujejo preko svojih računov. Za ta kazniva dejanja so najbolj dovzetni novopriseljeni, brezposelni in ljudje v finančni stiski. Letos se je med njimi povečalo število mladih, saj se kriminalne združbe vedno bolj lotevajo študentov v finančni stiski in poskušajo dobiti dostop do njihovih bančnih računov, so poudarili na generalni policijski upravi.

Kriminalne združbe za pridobivanje novih mul vedno bolj uporabljajo družbene medije, v katerih se pojavljajo lažni oglasi za delo ali objave o hitrih zaslužkih. »Čeprav vse skupaj zveni kot hiter in lahek zaslužek – za prenos denarja z enega računa na drugega je potreben le en klik – pa ima lahko dovoljenje kriminalni združbi za dostop do bančnega računa resne pravne posledice. Mulo lahko doleti dolga zaporna kazen, poleg tega pa je zabeležena v kazenski evidenci, kar ima lahko resne posledice za njeno nadaljnje življenje; ne more na primer dobiti hipoteke ali odpreti bančnega računa,« poudarjajo na policiji.