Fotograf Boris Gaberščik, umetnostna zgodovinarka in poznavalka njegovega dela Hana Čeferin ter vodja Galerije Prešernovih nagrajencev Marko Arnež / Foto: Primož Pičulin

Gaberščikov Alkimistični laboratorij

V Galeriji Prešernovih nagrajencev razstavlja letošnji nagrajenec Prešernovega sklada fotograf Boris Gaberščik. V njegovem Alkimističnem laboratoriju, ki ga promovira tudi v naslovu razstave, sta v zadnjih dveh letih nastajala cikla Solve et Coagula in Von dieser Welt.

Kranj – Nagrado Prešernovega sklada za leto 2018 je Boris Gabrščik prejel prav za umetniške fotografije, s katerimi je svojo »minimalistično izpoved reistične filozofije« zapisal v omenjenih dveh ciklih, nastalih v zadnjih štirih letih. Redki so fotografi, ki se ponašajo s tem vrhunskim slovenskim umetniškim priznanjem, po Jocu Žnidaršiču, Stojanu Kerblerju, Milanu Pajku in Tonetu Stojku je po štiriintridesetih letih Boris Gaberščik šele peti nagrajeni fotograf.

Serija Solve et Coagula je bila navdahnjena z avtorjevim raziskovanjem hermetične filozofije, ta ga je namreč usmerila v polje alkimije. To oživlja tako skozi laboratorijski proces razvijanja lastnih fotografij. Gaberščik fotografije namreč dela »po starem«, v analogni tehniki. Fotografije tudi tonira s selenom. »Ob tem vtisu nam njegova dela v misli morda prikličejo produkcijo iz prejšnjega stoletja in bi bil gledalec lahko zaveden v misel, da je Gaberščik le zvesti posnemovalec starejše tradicije, a to ne drži,« poudarja dobra poznavalka njegovega dela umetnostna zgodovinarka Hana Čeferin. Alkimija je tako pravi naslov, saj je ta v Gaberščikovem delu prisotna tudi tematsko. Pri tem je Čeferinova poudarila tudi branje naslovov fotografij, ki imajo še posebno močan poudarek v drugi seriji fotografij Von dieser Welt, ki je na ogled v prvem nadstropju. Tu se namreč srečamo z družbeno aktualnimi temami in kontekstom aktualnega časa in pri tem zasledimo tudi avtorjevo percepcijo sodobnega sveta, v kateri ne manjka humorja in samoironije. Avtor je štiri dela podaril tudi v stalno zbirko Galerije Prešernovih nagrajencev, ki zdaj šteje že okrog devetsto del, 18. januarja ob 17. uri pa bodo sledili še avtorjevo javno vodenje po razstavi, izid kataloga k razstavi in pogovorni večer.