Kraljevi absolutizem

Četrtega decembra leta 1642 je umrl francoski general in državnik vojvoda Richelieu – Armand-Jean du Plessis, ki je zagotovil Franciji prevlado v Evropi. Leta 1635 je ustanovil tudi Francosko akademijo, predhodnico Francoske akademije znanosti. Bil je kardinal in prvi minister kralja Ludvika XIII. od leta 1628 do 1642. Pomemben je bil tudi kot utemeljitelj kraljevega absolutizma. Rodil se je 9. septembra leta 1585.

Na notranjepolitičnem področju je Richelieu uničil moč hugenotov in vodil politiko centralističnega absolutizma. Obrzdal je visoko plemstvo in sodniško hierarhijo. Uspelo mu je preživeti vrsto zarot. Zaradi prevelikega obdavčenja nižjih slojev je tlel v državi prikriti upor. Denar so potrebovali za podporo protestantski Nizozemski, Danski in Švedski v boju poti Habsburžanom in protišpanski vstaji v Kataloniji ter na Portugalskem.

Absolutizem pomeni samovlado in samodrštvo. Beseda izhaja iz latinskega pridevnika absolutus. Gre za vladavino, ki se je uveljavila v evropskih državah med 15. in 18. stoletjem. V njej je pripadala oblast neomejeno samo eni osebi.

Absolutizem se je uveljavil v dobi nastajanja kapitalizma. Odpravil je srednjeveško politično razdrobljenost, ustanovil centralizirano oblast z močnim državnim uradniškim aparatom in uvedel stalno vojsko. Absolutistični vladarji so izrabili moč meščanstva v boju proti premočnim fevdalcem, vendar so meščanske revolucije absolutizem kasneje tudi uničile.

Richelieu je imel navado reči: »Preden se lotim česarkoli, temeljito preudarim. Ko se odločim, grem naravnost do konca in premagam sleherno težavo, potem pa vse skupaj pokrijem s svojo rdečo kuto.«

Richelieu je bil tako premeten in krut politik, da je na njegovem pogrebu gardni kapetan dejal: »Če je kardinal sedaj v raju, se mu je posrečilo pretentati tudi samega hudiča.«

Iskrice in izreki

Nevrotik je človek, ki zida grad v oblakih, psihotik je človek, ki živi v njem, psihiater pa je človek, ki pobira najemnino. (Jerome Lawrence)

Ženske in zdravniki vedo, kako je laž potrebna ljudem. (Anatole France)

Človek se pri šestdesetih povsem pomladi, ampak takrat je že malo pozno. (Pablo Picasso)

Smeh ni greh

Parček, ki se je spoznal na novoletni zabavi, leži v postelji. Ona si želi nežnosti, on pa nemočno leži. Ona: »Sploh se nisi še premaknil!« On: »Zato pa je v meni veliko športnega duha!« Ona: »Kako to misliš?« On: »Ni važno zmagati, važno je sodelovati.«

Mož in žena se vračata iz gostilne. Ker je mož globoko pogledal v kozarec, ga žena opomni: »Upam, da ne misliš voziti avtomobila, ko niti stati ne moreš!?« Mož: »Kdaj pa si še videla, da sem vozil stoje!«

Tri stare ženice se pogovarjajo o čudnih stvareh, ki se jim dogajajo. Prva: »Včasih vzamem časopis, pa ne vem, ali sem ga hotela brati ali pospraviti.« Druga: »Ko telefoniram, pozabim, s kom govorim.« Tretja: »Meni pa se k sreči kaj takšnega ne dogaja. Naj potrkam ob les ...« Ko trikrat potrka po mizi, se zmedena ozre k prijateljicama in reče: »Oprostita, grem pogledat, kdo trka.«