Zaskrbljeni zaradi prodaje Iskratela

V kranjskem Iskratelu so potrdili, da potekajo pogovori o vstopu strateškega partnerja. Zaposlene skrbi, ker naj bi bil kupec nemški sklad tveganega kapitala, ki se ne spozna na telekomunikacije.

Kranj – V Kranju so vse glasnejše govorice, da telekomunikacijsko družbo Iskratel prodajajo nemškim vlagateljem. Da ta čas res potekajo pogovori o morebitnem vstopu strateškega partnerja v lastništvo Skupine Iskratel, so nam potrdili tudi v vodstvu podjetja, ki pa podrobnejših podatkov do sklenitve morebitnega dogovora ne more posredovati. »Strateško partnerstvo sicer vidimo kot priložnost za nadaljnji razvoj in izpolnitev zastavljenih ciljev skupine,« so nam na kratko odgovorili v Iskratelu, ki ga vodi Željko Puljić, eden večjih posamičnih lastnikov Iskratela.

Informacijo o nameravani prodaji Iskratela tujemu lastniku smo v uredništvo Gorenjskega glasa prejeli iz vrst zaposlenih, ki so ob tem izrazili precejšnjo zaskrbljenost, ker naj bi se za vstop v lastništvo največjega slovenskega proizvajalca telekomunikacijske opreme zanimal nemški sklad tveganega kapitala Bavaria Industries Group iz Münchna. Sklad namreč po njihovem mnenju ne more biti strateški kupec, ker se ne spozna na IT-področje. Po njihovih informacijah se Iskratel, tako posel kot nepremičnine, prodaja za slabih 25 milijonov evrov. »Zaposleni in lastniki hkrati o postopku nimamo nobenih informacij, zato se bojimo, da gre še za en primer prodaje pod mizo,« so še zapisali.

Kot se da razbrati z njihove spletne strani, Bavaria Industries Group poslovne priložnosti išče v uglednih podjetjih z razvojnimi potenciali in dobrim pozicioniranjem na trgu, ki imajo sedež v Evropi, njihov letni promet pa presega 50 milijonov evrov. »V naših portfeljskih podjetjih običajno pridobivamo večino kapitala,« poudarjajo. Nemški sklad ima trenutno v svojem portfelju tri podjetja, katerih skupni prihodki znašajo okoli 350 milijonov evrov, nobeno pa ne posluje na področju telekomunikacij.

Skupina Iskratel, ki zaposluje 869 sodelavcev, od tega 505 v Sloveniji, bo po drugi strani leto 2018 končala s prihodki v višini dobrih 102 milijona evrov, kar je več kot lani, nekoliko višji pa bo tudi dobiček, so pojasnili v upravi. Natančnejši podatki bodo sicer znani v začetku prihodnjega leta.

Iskratel je sicer v preteklosti že bil v nemški lasti. Bil je celo prvo podjetje v nekdanji Jugoslaviji, ki je s tujim partnerjem, nemškim Siemensom, leta 1989 ustanovilo skupno (joint venture) podjetje. Partnerstvo se je končalo pred slabimi desetimi leti, ko se je Siemens umaknil iz podjetja, iz skupnega lastništva pa je kasneje izstopila tudi Gorenjska banka. Danes je Iskratel v večinski lasti družbe FinTel, v kateri so lastniki zaposleni in nekdanji zaposleni. Med največjimi posamičnimi lastniki so poleg Puljića še Mitja Jelnikar, Andrej Polenec, Andrej Svetina, Robert Kuzmič in Srečko Čebela.