Matej Slapar, star 34 let, po izobrazbi univ. dipl. ekonomist

Kamnik: Matej Slapar ali Igor Žavbi

Kaj bo prva poteza, ki jo boste naredili kot župan?

Slapar: »Člane občinskega sveta bom povabil k podpori Programa Kamnik 2022, ki bo določil pet ključnih ciljev, ki jih bomo udejanjili v tem mandatu. Ključno bo čim prej sprejeti spremembe občinskega prostorskega načrta, s katerimi bomo zagotovili zemljišča za podjetništvo, turizem in šport.«

Žavbi: »Postavil bom ekipo, s katero bomo skupaj opravili evalvacijo dosedanjega dela. Nato se bomo lotili priprave predloga proračuna Občine Kamnik. Na podlagi tega bomo lahko začeli z uresničevanjem zastavljenih projektov.«

Kakšne rešitve imate za degradirana območja nekdanje industrije v mestnem središču?

Slapar: »Degradirana območja bo treba celostno urediti. K reševanju te problematike moramo pristopiti takoj. Najti je treba konsenz z lastniki in sprejeti prostorske akte, ki bodo omogočili čimprejšnjo sanacijo teh območij. Na južnem območju nekdanjega KIK-a bomo uredili sodobno poslovno cono, severni del pa namenili turizmu in rekreaciji. Na območju Utokove jame imamo načrt, da bi investitorju omogočili gradnjo večje garažne hiše in novih stanovanj, kar bo razširilo naše mestno jedro.«

Žavbi: »Z občinskim svetom bo potrebno pripraviti in sprejeti podrobne prostorske načrte. S tem bomo omogočili, da se območja začnejo razvijati. Na območju KIK-a bo med drugim svoj prostor našla GRS Kamnik pa tudi kultura in obrtna dejavnost ter rekreacijske in zelene površine. Odkupiti nameravamo staro klavnico in s tem približati reko samemu mestu. Z lastnikom Utokove jame pa si želimo doseči dogovor, s katerim bi tam zagotovili parkirišča.«

Ali bo območje nekdanje smodnišnice rekreacijska površina – kdaj in kako?

Slapar: »Zemljišče severnega KIK-a bomo namenili razvoju nove destinacije za turiste in rekreativce z dejavnostjo glampinga in kampinga, umestitvijo konjeniškega centra, umetnega jezera in plezalne stene, tu bomo uredili tudi enotno vstopno točko v Kamniško-Savinjske Alpe ter prostore za gorsko reševalno službo. V roku enega leta predvidevam sprejem ustreznega OPPN, realizacija pa bo sledila v prihodnjih letih.«

Žavbi: »Celotno območje ne. Nekaj prostora se bo našlo v severni polovici, ki bo namenjena športu in rekreaciji. Te površine so predvidene tudi v strokovnih podlagah, ki so bile prvi korak k pripravi in sprejetju podrobnih prostorskih načrtov. Do njih lahko pridemo v dveh ali treh letih s pomočjo zasebnih investitorjev.«

Katere ceste boste prenovili v prihodnjih dveh letih?

Slapar: »V okviru hkratne gradnje bomo prenovili ceste na območjih, kjer se gradijo optično omrežje, vodovod in kanalizacija. V načrtu bodo tudi odseki cest na Briše in Tučno, cesta v Krivčevem, proti Selam in Pšajnovici, del Ljubljanske ceste na Duplici, Jakopičeva in Jelovškova ulica, cesta proti Palovčam in Tunjiška cesta ter cesta od stadiona v Mekinjah do Godiča. Sanirati moramo makadamske ceste Polana–Črnivec, Cirkuše, Kršič, Brezje–Gozd, Tunjice–Zadnji vrh in proti Vrhovju.«

Žavbi: »V prvi polovici mandata se bomo osredotočili na prometne odseke Podgorje, Zajasovnik, Češnjice, Slape, Tunjice in Krivčevo. Prav tako bomo začeli z iskanjem soglasij lastnikov zemljišč na drugih cestnih odsekih. V sodelovanju z DRSI bomo poskušali obnoviti čim več cestišč, in sicer skupaj s komunalno infrastrukturo. Med drugim bo prihodnje leto obnovljena celotna Korenova cesta in regionalna cesta od Zgornjega Tuhinja (Kavsar) do vrha Kozjaka.«

Katere projekte z državno finančno pomočjo nameravate izpeljati?

Slapar: »Z državnim sofinanciranjem nameravamo zgraditi novo Osnovno šolo Frana Albrehta z zunanjo ureditvijo in ustreznimi prometnimi površinami. V državne programe bo treba umestiti zahodno obvoznico, ki bo razbremenila obstoječo. Prav tako nameravamo zagotoviti zemljišča za gradnjo neprofitnih stanovanj, kjer računamo na sodelovanje s Stanovanjskim skladom RS, in ureditev novega nogometnega igrišča z umetno travo, kjer pričakujemo sodelovanje z NZS. Še naprej bomo sodelovali z LAS Srce Slovenije, od koder pričakujemo sredstva za učno pot na Veliki planini, pričakujemo pa tudi sredstva za izgradnjo kolesarske povezave med Kamnikom in Ljubljano.«

Žavbi: »V letu 2019 se bo začela gradnja nove Osnovne šole Frana Albrehta. Osemnajstega oktobra sem osebno predstavil celoten projekt ministru za izobraževanje, znanost in šport dr. Jerneju Pikalu. Obljubil mi je, da bo ministrstvo v skladu z možnostmi novogradnjo finančno podprlo. Ves ta čas spremljamo tudi druge razpise in preučujejo možnosti za pridobitev nepovratnih sredstev iz kohezijskih in evropskih skladov. Predvsem si želimo sodelovanja z državo pri nadaljnji izvedbi protipoplavnih ukrepov ob reki Kamniška Bistrica in v Šmartnem ter nadaljevati z dobrim sodelovanjem pri urejanju regionalnih cest, kot smo do sedaj sodelovali na projektu ureditve ceste v Podgorju ter energetske sanacije Podružnične osnovne šole Zgornji Tuhinj.«