Slepi in slabovidni volivci na voliščih dobijo posebno šablono, s katero si lahko pomagajo pri glasovanju. / Foto: Gorazd Kavčič

Kako volijo slepi in slabovidni

Slepim in slabovidnim volivcem posebne šablone in povečevala nekoliko olajšajo možnost glasovanja na volitvah, a brez pomoči drugega človeka vendarle ne gre.

Kranj – Na voliščih lahko vidimo posebne šablone, ki so v pomoč slepim in slabovidnim pri glasovanju. Gre za papirnati, kartonasti ali plastični list enake velikosti kot glasovnica. Volivec ga postavi na glasovnico, v šabloni pa je toliko odprtin kot kandidatov oziroma list pri glasovanju. Slepi volivec tako skozi odprtino v šabloni na glasovnici označi izbranega kandidata.

Koliko si lahko slepi in slabovidni volivci pomagajo s šablono, smo vprašali tajnika Medobčinskega društva slepih in slabovidnih Kranj Bena Virta.

»Osebno si s šablono na volitvah ne pomagam, ker je nepraktično in preveč zamudno. Na volitve greva vedno z ženo in ona mi prebere imena kandidatk in kandidatov ter mi jih pomaga obkrožiti,« pove Beno Virt, prepričan, da slepi volivec brez pomoči videčega človeka ne bi mogel glasovati. Volilna zakonodaja sicer tudi predvideva, da imajo ljudje z različnimi invalidnostmi na volitvah lahko spremljevalca. »Če bi slepi volivec želel samostojno glasovati, mu zgolj šablona z izrezanimi krogci za številko in pravokotniki za imena strank in list ter še za morebitni preferenčni glas ne pomaga. Nekdo mu mora prebrati kandidate ali pa se na volitve pripravi doma in si zapomni vrstni red. To bi denimo za volitve županov še nekako šlo, vseh imen pa je bilo na lokalnih volitvah okoli tristo, kar je vendarle preveč. Osebno si torej pomagam s svojcem, lahko pa bi slepemu na volišču enako pomagala tudi druga oseba. Če bi bilo že možno internetno glasovanje, bi bila to rešitev za slepe in slabovidne, saj imamo prilagojene računalnike z govornimi programi,« pojasni Virt.

Pove tudi izkušnje enega od slabovidnih članov društva, ki je bil na lokalnih volitvah in je glasoval s pomočjo šablone, potreboval pa je tudi dve povečevali. Na volišču je bila na voljo povečevalna lupa, vendar drugačna, kot jih uporabljajo slabovidni. Nekateri slabovidni lahko berejo povečan tisk z dvajsetkratno povečavo, na volišču pas je bila lupa z dvakratno povečavo. Slabovidni si je z njo nekako pomagal, a se je doma na volitve pripravil in volil župana in mestne svetnike, ne pa tudi v krajevne skupnosti. Za to pa je po besedah Bena Virta potreboval petkrat toliko časa, kot ga videči volivec.