Urednik Novic Emanuel Polanšek in urednik slovenskega programa ORF Marjan Velik v pogovoru z ministrom Česnikom (desno)

Glavna naloga: ohranitev jezika

Včeraj zvečer je bila v Mohorjevi hiši v Celovcu slovesnost v spomin na 250. obletnico rojstva najpomembnejšega koroškega ljudskega bukovnika, dramatika in zbiralca narodnega blaga Andreja Šusterja Drabosnjaka. Rojen je bil leta 1768 v Drabosinjah pri Kostanjah / Kostenbergu nad Vrbskim jezerom. Jutri zvečer pa bo v farni cerkvi na Radišah / Radsbergu adventni koncert, na katerem bo sodeloval tudi mešani pevski zbor Koledva iz Krope.

Novi minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Peter Jožef Česnik je bil pretekli teden na prvem uradnem obisku pri slovenski manjšini na Koroškem. Na generalnem konzulatu v Celovcu se je pogovarjal s skoraj tridesetimi predstavniki političnih, kulturnih, gospodarskih, znanstvenih in športnih organizacij na Koroškem. Po pogovorih je na konferenci za novinarje strnil svoje vtise.

»Po pogovorih sem dobil neverjetno veliko koristnih informacij, ki jih pisna sporočila na naš urad ne morejo dati. Spoznal sem stvarne razsežnosti problemov, ki so na mnogih točkah medsebojno povezani. Na primer Slovenska glasbena šola, ki je v finančnih težavah in se iščejo različni načini reševanja krize,« je povedal slovenski minister Česnik. Poudaril je, da o prispevku iz Slovenije še ne more govoriti, saj proračuna za prihodnje leto še ni in bi bile zato obljube brezpredmetne. Enako velja tudi za reševanje težav slovenskega tednika Novice. Je pa vodstvu glasbene šole predlagal, naj si pri reševanju krize pomaga s sponzorji iz sveta bančništva in gospodarstva, kar bi, glede na pozitivno ozračje v deželi, lahko uspelo. Minister Česnik je povedal, da bo treba na slovenski strani pri reševanju problemov slovenske manjšine na Koroškem (in tudi v drugih sosednjih državah) sodelovanje med ministrstvi, še posebej s kulturnim. Reševanje težav pogosto motijo administrativne ovire v obeh državah, vendar niso tako velike, da Ljubljana in Dunaj ter Celovec ne bi našli skupnega jezika. »Ljudje na osebni ravni na obeh straneh meje zelo dobro sodelujejo, naloga politike in politikov pa je, da se obrnejo k njim in tako ravnajo tudi sami,« je povedal minister. »Vrednost blagovne menjave med Slovenijo in Avstrijo je približno 5 milijard evrov. Če bi samo odstotek tega namenili za delovanje slovenske manjšine na Koroškem in Štajerskem, bi bilo to zanjo pravo bogastvo,« je še dejal.

»Moja glavna naloga bo delo za ohranitev slovenskega jezika na Koroškem. Pri tem imajo primarno vlogo otroški vrtci in nato gimnazije, potem pa se žal učenje slovenščine konča. Zato bi morala imeti slovenščina v javnih ustanovah tudi položaj drugega uradnega in pogovornega jezika,« je strnil svoje vtise minister Peter Jožef Česnik, ki ima, kot je povedal, tudi bohinjske korenine.