Mladi iz Mladinskega centra Jesenice in Fakultete za zdravstvo Angele Boškin so dijake na sproščen način ozaveščali o škodljivosti kajenja.

Nekateri dijaki raje brez malice kot brez cigarete

Kadim, ampak lahko jutri neham – takšen je bil naslov preventivne akcije, ki je potekala na obeh jeseniških srednjih šolah, v njej pa so skušali dijake prepričati o tem, kako škodljivo je kajenje.

Dijaki so si lahko ogledali tudi snovi, ki jih vsebujejo cigarete: aceton, insekticid DDT, amonijak, nitrobenzen, arzen, vinilklorid, butan ... Gre za snovi, ki so tudi v čistilih za stranišče, uničevalcih mrčesa in v svečah ...

Jesenice – »Veliko dijakov je raje brez malice kot brez cigarete,« je ena od ugotovitev akcije Kadim, ampak lahko jutri neham, ki je ta teden potekala na Srednji šoli Jesenice in Gimnaziji Jesenice. Z njo sta Mladinski center Jesenice in Zdravstvenovzgojni center Jesenice ob pomoči študentov Fakultete za zdravstvo Angele Boškin dijake ozaveščala o škodljivosti kajenja. Dijaki so tako lahko izpolnili vprašalnik o tem, kako zasvojeni so z nikotinom; eno od vprašanje je denimo bilo: Ali kadite tudi, če vas je gripa spravila v posteljo? Lahko so tudi izračunali, koliko denarja letno porabijo za nakup cigaret ali tobaka. Če vsak dan pokadijo pol škatlice cigaret, ki stane štiri evre, letno to znese 730 evrov. Za primerjavo: najnižja mesečna štipendija znaša 70 evrov oziroma 840 evrov letno, so izračunali v akciji. Kot je dejal Marko Mlakar iz Mladinskega centra Jesenice, je zasvojenost s kajenjem lahko tako huda, da si mnogi mladi raje kupijo cigarete kot malico ...

Mladi pa so dobili tudi informacije in napotke o tem, kako lahko prenehajo kaditi. Kot je povedala Ksenija Noč iz Zdravstvenovzgojnega centra Jesenice, je pomembno, da mlade ozaveščajo o negativnih učinkih kajenja na zdravje in jih skušajo motivirati, da bi kajenje opustili.

»Večina kadilcev začne s kajenjem ravno med 15. in 25. letom. V Sloveniji po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje kadi 24 odstotkov populacije v tej starosti. Ogroženost za nastanek srčno-žilnih obolenj, rakov in pljučnih obolenj je z vsakim dnem kajenja na potenco višja,« je dejala Nočeva.

Kot je dodala, za prenehanje kajenja ni nikoli prepozno. Prav tako pa so tovrstne akcije pomembne tudi zato, da mladi, ki ne kadijo, kadilci ne bi postali v prihodnje.