Dijaki, vključeni v projekt Erasmus+, so pridobivali znanja, spoznavali tuje kulture, se urili v angleškem jeziku in stkali nova prijateljstva. / Foto: Tina Dokl

Veščine za poklice prihodnosti

Na Srednji šoli Biotehniškega centra (BC) Naklo je v minulem tednu potekala mednarodna izmenjava v okviru projekta Erasmus+ z naslovom Skills4life oziroma Veščine za življenje. V četrtek pa so na Dnevu poklicev predstavili področja izobraževanja na srednji in višji strokovni šoli.

Naklo – Temeljni cilj projekta Erasmus+, v katerem poleg Srednje šole BC Naklo sodelujeta še šoli iz Nemčije in Belgije, je prepoznavanje, razvoj in krepitev veščin, potrebnih za poklice prihodnosti. Štiriindvajsetim dijakom so med tednom podajali potrebna znanja, s katerimi bodo lažje spoznali svoje poklicne spretnosti in se znali pravilno odločiti za prihodnjo karierno pot. »Vse tri sodelujoče države se srečujemo z različnimi izzivi na področju trga dela. Pri nas smo glede na slovenske razmere dijake seznanili z malim in družinskim podjetništvom, ki temelji na tradiciji in odnosu do okolja. Vezna nit je bil tema Let's do business oziroma Poslujmo, ki smo jo povezali s čebelarstvom in pridelovanjem medu,« pojasni Darja Ravnihar, koordinatorica projekta v Sloveniji, in nadaljuje: »Obiskali smo pridelovalce medu, se seznanili z njihovim delom ter jih povprašali, kakšen profil delavca iščejo. Dijaki so nato na naši šoli izdelovali izdelke, povezane z medom, jim izračunali prodajno ceno in se s tem preizkusili v vlogi malih podjetnikov.« Dijaki in koordinatorji nameravajo ob zaključku projekta izdati tudi miselni vzorec veščin v elektronski obliki, ki bo aktualen za vse mlade uporabnike ob odločanju za poklic. Veselijo se že tudi nove izmenjave, ko bo naslednje leto jeseni BC Naklo pripravil festival Ko učim, gradim.

Veščine in izobraževanja, ki jih BC Naklo ponuja, so predstavili tudi na Dnevu poklicev, ki ga je šola organizirala že desetič. Dijaki četrtega letnika so obiskovalce popeljali po centru, jih seznanili z načinom učenja, jim pokazali, kako je teorija videti v praksi, hkrati so tudi gostujoči delodajalci spregovorili o možnostih štipendiranja. »Ponujamo široko paleto izobraževanj in prav za vsa je interes prihodnjih dijakov in študentov velik. Nič manjši ni za strokovno biotehniško gimnazijo, ki jo bomo predstavili 22. novembra na Dnevu gimnazije,« sklene Andreja Ahčin, ravnateljica Srednje šole BC Naklo.