Slovesnost ob petdeseti obletnici ustanovitve Teritorialne obrambe so prejšnji petek pripravili v radovljiški Linhartovi dvorani. / Foto: Tina Dokl

Slovesnost ob obletnici Teritorialne obrambe

Prav danes mineva petdeset let od ustanovitve Teritorialne obrambe Slovenije. Osrednjo slovesnost, ki se je je udeležil tudi minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar, so v petek pripravili v Radovljici.

Radovljica – Gorenjski pokrajinski odbor Zveze veteranov vojne za Slovenijo ter območna veteranska združenja iz Kranja, Škofje Loke, Tržiča in Zgornje Gorenjske so v petek v Radovljici pripravili osrednjo proslavo ob petdeseti obletnici ustanovitve Teritorialne obrambe Slovenije. Prav danes, 20. novembra, namreč mineva petdeset let, odkar je takratni izvršni svet Republike Slovenije sprejel odlok o ustanovitvi republiškega štaba za splošni ljudski odpor. »Za prvega poveljnika je bil imenovan narodni heroj general Bojan Polak. Sprejet je bil koncept, da se v Sloveniji ustanovi 24 odredov, razdeljenih na grupe po pokrajinah: ljubljanska, gorenjska, primorska, dolenjska ter celjska in mariborska. V sestavi teh odredov je bilo 62 bataljonov in 215 čet, skupaj 27.826 vojakov,« je dogajanje povzel slavnostni govornik Janez Koselj, predsednik območnega združenja Veteranov vojne za Slovenijo Zgornja Gorenjska.

»Prvi komandant gorenjskega štaba je bil Tone Volčič, vodje priprav, ki so bili hkrati tudi komandanti odredov, pa Slavko Staroverski, Stane Prezelj in Nace Dolenc. Leta 1971 je bil sprejet prvi slovenski zakon o splošnem ljudskem odporu in uzakonjene teritorialne enote, ki so se imenovale tudi partizanske. Tako se je leta 1968 zgodilo tisto, po čemer so Slovenci hrepeneli že od leta 1919, ponovno leta 1945, saj so v teh letih dvakrat izgubili svojo obrambno silo. Kar je nastajalo po letu 1968 kot nova slovenska vojaška sila, je nastajalo zato, ker so se ljudje zavedali, da razen kulture in jezika le oborožena in organizirana ter usposobljena sila zagotavlja razvoj in obstoj slovenstva,« je poudaril Koselj.

Na slovesnosti v Linhartovi dvorani so sodelovali Pihalni orkester Lesce, veteranski pevski zbor, sopranistka Janja Hvala in dramska skupina Gimnazije Jesenice.