Darko Kuzmič

Kuzmič po pravico na sodišče

Pet let po rušenju brunarice, v kateri je živel nekdanji oskrbnik doma ZSMS v Bohinju Darko Kuzmič, naj bi se v kratkem začel sodni epilog, v katerem od države pričakuje sto tisoč evrov odškodnine.

Bohinjska Bistrica – Praktično čez noč je na šestdeseti rojstni dan, 5. novembra 2013, Darko Kuzmič ostal brez vsega, pa za to ni bila kriva naravna nesreča, temveč bagri gradbene inšpekcije, ki so porušili brunarico za današnjim domom CŠOD, nekdanjim domom Zveze socialistične mladine Slovenije (ZSMS) pod Voglom. In to kljub plačani legalizaciji leta 1992 in dejstvu, da je objekt stal tam več kot petdeset let, v brunarici pa je bival skoraj 35 let. Po rušitvi je gradbena inšpekcija Kuzmiču še izstavila račun za rušenje v višini 18 tisoč evrov, ki pa je bil kasneje preklican.

Danes 65-letni Darko Kuzmič je že ob rušenju napovedal, da bo pravico iskal na sodišču, kar je tudi storil, saj v kratkem pričakuje začetek postopka na sodišču. »Po začetnem zapletu z vročitvijo pošte, ko so na sodišču trdili, da pošte nisem prevzel, čeprav sploh nisem dobil obvestila, je vrhovno sodišče odločilo, da se postopek mora začeti,« je povedal Kuzmič, ki je dobil tudi potrditev Evropskega sodišča za človekove pravice, ki je v ločenem primeru razsodilo, da se objekt, ki je stalno prebivališče, tudi če je črna gradnja, ne sme rušiti oziroma je treba stanovalcu priskrbeti nadomestno prebivališče.

Kot še dodaja Kuzmič, je bil v tem primeru žrtveno jagnje, saj so bile tedaj že pripravljene vse zakonske podlage za moratorij na rušenje; ocenjuje pa, da je bila ravno njegova hiška povod, ki je omogočil sprejetje moratorija. »To rušenje je bilo načrtovano s tihim soglasjem takratne oblasti. Tisti dan me tudi nihče ni vprašal, kam lahko grem, in samo prijateljem se lahko zahvalim, da nisem spal na prostem,« še pove Darko Kuzmič, ki sedaj prebiva v nekdanji šoli na Gorjušah, v stanovanju, ki mu ga je zagotovila Občina Bohinj.

Kuzmič ocenjuje, da bo država zaprosila za mediacijo. »Nekdo bo moral odgovarjati za 35 let uničenega življenja. Prepričan sem, da bo država morala priznati krivico in mi izplačati odškodnino, bolje pa je, da to storijo zdaj, kot da se ''vlečemo'' še skozi evropski pravni sistem in si delamo še večje stroške,« zaključuje Kuzmič, ki na obravnavi napoveduje tudi razkritje vseh vpletenih v povzročeno krivico.