Maxx Panizzari in Matjaž Šink, Italijan in Slovenec, bradata in nasmejana mojstra, ki sta navdušila s pojavo in delom.

Svet organskih okusov

Mama Paula je dobila svoj kotiček v kamniški deželi nakupov; odzvali smo se na povabilo Biotehniškega centra Naklo na dogodek Bio 2.1, kjer je beseda tekla o ekološki hrani in izdelkih ter tudi o okusih.

V kamniški deželi nakupov smo prvo soboto v novembru opazili novo podobo lokala, sedaj Kavarnico mama Paula. Njen novi najemnik so Kotarjevi iz Britofa in ob uvodu v novo obdobje smo srečali vso družino: očeta Dejana, mamo Alenko, hčer Hano, pomagal pa je tudi najmlajši, sin Jure. Družina je znana tudi po svojem udejstvovanju pri kranjskih lionistih in rotarijcih. V centru kamniške Qlandie je bil tako kar velik živžav, marsikdo si je v kavarnici privoščil kavo, zraven pa so ga pogostili z majhno in okusno blejsko rezino, medtem ko je najmlajše bolj zanimala pokovka.

Pred časom pa se je na Ljub­ljanskem gradu ustavil Jeff Arnett, glavni destilar prepoznavne blagovne znamke ameriškega viskija. Obiskovalci so na posebnem dogodku lahko pokušali in spoznavali priljubljeno ognjeno vodo, predvsem iz Lynchburga. Imeli pa so tudi odlično priložnost destilarja spoznati osebno, se pobliže seznaniti z njegovim delom. Dogodek je povezovala Bernarda Žarn, za glasbo pa skrbela skupina Hamo & Tribute 2 Love.

Kaj pa se zgodi, če se v kuhinji združijo ekološko pridelana živila iz Italije ter izdelki, ki jih ustvarjajo mladi v Biotehniškem centru Naklo? Kako najbolje skuhati in uživati v italijanski in slovenski ekološki hrani? Na ti vprašanji sta v praksi poskušala odgovoriti kuharja Maxx Panizzari ter Matjaž Šink. Prvi je Italijan, ki sedaj živi v Ljubljani, Matjaža pa že nekaj časa navdušujejo arabski okusi. Je kuharski mojster v kuhinji Libanonske meze in drugi užitki v naši prestolnici, a marsikdo se spominja, da ga je zelo zanimala tudi domača, slovenska kuhinja. Kljub ljubezni do novih sestavin zanimanje za domače okuse ohranja.

Kuharja sta imela tokrat sicer bolj spremljevalno vlogo: lotila sta se namreč priprave jedi, v katerih so se mešali italijanski okusi z gorenjskimi in so vsebovale domače ekološko pridelane sestavine oziroma sta jih poskušala združiti z okusi iz ekoloških izdelkov iz Italije, ki jih uvaža in jih je istočasno predstavil prisotnim na dogodku James Nevati. Tokratno kosilo je bilo sicer bolj degustacijske narave, a je vseeno vsebovalo osem hodov. In okusi, ki so nastali iz italijansko-gorenjskih dobrot, so navdušili prav vse. Uživali smo vse od uvodne parmezanove panakote do ajdove kaše z zanimivimi sopotniki na krožniku, špagetov v barvi pese do juhe v družbi krekerja in končne sladice. Nevati je povedal tudi marsikaj zanimivega na temo ekološko pridelane hrane v Italiji, odgovoril na vprašanje, kako izbrati ekološki izdelek in zakaj, ter izrazil mnenje, da organska prehrana še zdaleč ni le modna muha.