Predsednik Zbornice komunalnih podjetij Miran Lovrič (levo) izroča nagrado zbornice direktorju Komunale Kranj Marku Kocjančiču.

Šestdeset let Komunale Kranj

Javno podjetje Komunala Kranj, pod imenom Komunalni servis Kranj ustanovljeno leta 1958, danes sodi med večja komunalna podjetja v Sloveniji, po raznovrstnosti dejavnosti pa celo med največja tri.

Brdo pri Kranju – Javno podjetje Komunala Kranj je v sredo zvečer s slovesnostjo v kongresnem centru na Brdu pri Kranju obeležilo 60-letnico delovanja. »Mejniki so pomembni, saj se spomnimo preteklih obdobij, hkrati pa nam kažejo smer za prihodnost,« je poudaril direktor Marko Kocjančič, ki je ob tej priložnosti prevzel tudi nagrado Zbornice komunalnega gospodarstva. »Komunalna dejavnost je ena izmed vej gospodarske dejavnosti, ki resno pripomore k napredku države, a smo večkrat zamolčani. To se odraža tudi pri Komunali Kranj, pri kateri se skozi anketo, opravljeno pri uporabnikih njenih storitev, dokazuje, da jih je več kot sedemdeset odstotkov zadovoljnih z njenim delom. Doseči tak odstotek, verjemite mi, je izredno težko, ker naši uporabniki so izredno zahtevni in velikokrat nesorazmerno kritični do našega dela,« je povedal predsednik zbornice Miran Lovrič.

Podjetje Komunala Kranj je resda staro šestdeset let, vendar pa njegove korenine segajo še precej dlje – v leto 1901, ko je v Kranju začel delovati vodovodni stolp in javni vodovod, je pojasnil Kocjančič. Pod imenom Komunalni servis Kranj je bilo leta 1958 ustanovljeno z združitvijo tedanjih podjetij Komunala ter Ceste in kanalizacija, naloženo pa mu je bilo dolgoročno zagotavljanje in izvajanje obveznih gospodarskih javnih služb, kot so oskrba s pitno vodo, ravnanje z odpadnimi vodami ter zbiranje in ravnanje z odpadki.

Komunala Kranj z letnimi prihodki okoli 18 milijonov evrov danes sodi med večja komunalna podjetja v Sloveniji, po raznovrstnosti dejavnosti pa celo med največja tri. Njene storitve uporablja okoli 81 tisoč uporabnikov v občinah Kranj, Naklo, Šenčur, Cerklje, Preddvor, Jezersko in Medvode, ki so tudi njene ustanoviteljice. Poleg že naštetih dejavnosti danes v kranjski občini izvaja še pogrebno službo in zimsko službo, vzdržuje in čisti občinske ceste (tudi v Naklem) in javne površine, skrbi za javno snago, upravlja tržnico in javna parkirišča ter skrbi za odvoz nepravilno parkiranih in zapuščenih vozil z javnih površin. Upravljajo 740 kilometrov vodovodnega omrežja, po katerem letno priteče pet in pol milijonov kubičnih metrov pitne vode, in 318 kilometrov kanalizacijskega omrežja, s katerim do Centralne čistilne naprave v Kranju odvedejo tri in pol milijone kubičnih metrov odpadnih fekalnih in meteornih voda. Letno zberejo okoli trideset tisoč ton vseh vrst odpadkov, od tega jih okoli sedemdeset odstotkov zberejo ločeno, kar je nad slovenskim povprečjem.

V zadnjih desetih letih se je v vseh občinah ustanoviteljicah tudi s pomočjo evropskih sredstev zgodil nesluten razvoj predvsem na področju odvajanja odpadnih voda, tudi vodooskrba s pitno vodo še nikdar ni bila na tako visokem nivoju, je ocenil Kocjančič. »Na področju odpadkov pa smo po eni strani žal izgubili možnost regijskega odlagališča v Kranju ali vsaj deponijo, na kateri bi lahko izvajali pretovor, na drugi strani pa smo za vse občine dobro izbrali rešitev, kjer njihovi odpadki končajo svojo pot,« je še dejal.